Aktivt företag
Strand Salongen Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva frisörsalong samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 juli 1984
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sickla Strand 66
- Postnummer & ort
- 13134 NACKA
- Registrerat namn
- Strand Salongen AktiebolagReg 1990-02-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processLIUHOR-AVSLAVOMFO
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,1 mkr
▼ 6,1 %Årets resultat
727 tkr
▼ 22,3 %Tillgångar
3,1 mkr
▲ 6,7 %Eget kapital
1,8 mkr
▲ 14,5 %Soliditet
57,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
2,3 mkr
▲ 10,7 %Totala skulder
1,3 mkr
▼ 2,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 125 210 | 6 525 596 | 6 911 816 | 6 802 776 | 7 038 000 |
| Övriga externa kostnader | 850 096 | 797 070 | 1 115 214 | 794 640 | - |
| Personalkostnader | 3 902 015 | 4 002 989 | 4 317 111 | 3 855 694 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 874 764 | 1 162 056 | 531 496 | 1 655 415 | - |
| Resultat e. fin. poster | 922 374 | 1 185 382 | 535 909 | 1 652 987 | 1 018 000 |
| Resultat före skatt | 922 374 | 1 185 382 | 535 909 | 1 652 987 | - |
| Årets resultat | 727 426 | 936 234 | 412 314 | 1 301 086 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 34 962 | 43 969 | 52 976 | 80 316 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 088 468 | 2 882 185 | 1 904 302 | 2 775 573 | - |
| Kassa & bank | 2 299 030 | 2 077 460 | 1 162 951 | 2 158 488 | - |
| Summa tillgångar | 3 123 430 | 2 926 154 | 1 957 278 | 2 855 889 | - |
| Eget kapital | 1 793 770 | 1 566 344 | 630 111 | 1 517 796 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 329 660 | 1 359 810 | 1 327 167 | 1 338 093 | - |
| Soliditet (%) | 57,4 % | 53,5 % | 32,2 % | 53,1 % | 69,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 6,9 mkr (2023) till 6,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 727 tkr, en nettomarginal på 11,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 57,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
40,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,32
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
681 tkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nacka
Andra registrerade bolag med säte i Nacka.
- 08 Padel ABAB
- 173 Bygg & Inredning ABAB
- 18 Kvadrat ABAB
- 180grader Consulting ABAB
- 2 L Konsult ABAB
- 2Lefty's ABAB
- 2Play Studios ABAB
- 2TP Marketing Services AktiebolagAB