Aktivt företag

Strångkällan Invest AB

AB Org.nr 5569458721
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-30

Bolaget skall äga och förvalta aktier, bedriva konsultverksamhet avseende organisations- och ledarskp, utveckling av dotterbolagets produktionsprocess samt samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
18 oktober 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 78201 Personaluthyrning
Bransch (SNI)
SNI 70100 Verksamheter som utövas av huvudkontor
Bransch (SNI)
SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Box 361
Postnummer & ort
64123 KATRINEHOLM
Registrerat namn
Strångkällan Invest ABReg 2013-11-13

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
6,6 mkr
▲ 45,5 %
Årets resultat
3,8 mkr
▼ 9,4 %
Tillgångar
4,7 mkr
▼ 17,5 %
Eget kapital
3,9 mkr
▼ 11,2 %
Soliditet
82,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2,7 mkr
▼ 36,5 %
Totala skulder
840 tkr
▲ 11,7 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 6 637 677 4 561 997 5 546 000 3 881 000
Övriga externa kostnader 274 044 441 219 - -
Personalkostnader 1 998 495 504 117 - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 4 365 138 3 616 661 - -
Resultat e. fin. poster 4 667 057 4 343 901 2 441 000 975 000
Resultat före skatt 4 667 057 4 643 901 - -
Årets resultat 3 813 375 4 210 049 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 150 000 753 000 - -
Omsättningstillgångar 3 559 290 4 957 932 - -
Kassa & bank 2 715 943 4 276 326 - -
Summa tillgångar 4 709 290 5 710 932 - -
Eget kapital 3 869 309 4 355 934 - -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 839 981 751 998 - -
Soliditet (%) 82,0 % 76,0 % 40,0 % 28,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 45,5 % jämfört med 2024, till 6,6 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 3,8 mkr, en nettomarginal på 57,5 %.
  • Soliditeten var 82,0 % vid årets slut, upp från 28,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, personaluthyrning (SNI 78201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
65,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
57,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+45,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
98,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,3 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Strångkällan Invest AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-05

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-06 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Katrineholm

Andra registrerade bolag med säte i Katrineholm.

Alla företag i Katrineholm →