Strängnäs Autoservice Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva handel med reservdelar och tillbehör för personbilar, lastbilar, entreprenadmaskiner, stationära kompressorer och växellådor samt utföra reparationer och service i anslutning härtill, hyra ut fordon, äga och förvalta fastigheter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 december 1982
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 527
- Postnummer & ort
- 64525 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Strängnäs Autoservice AktiebolagReg 1996-09-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 964 122 | 9 608 865 | 8 092 400 | 7 089 599 | 7 224 100 |
| Övriga externa kostnader | 1 552 484 | 1 305 014 | 1 295 932 | - | - |
| Personalkostnader | 3 762 648 | 3 540 593 | 3 376 975 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 525 150 | 618 710 | 7 940 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 533 848 | 624 775 | 8 471 | −222 670 | 187 602 |
| Resultat före skatt | 533 848 | 524 775 | 108 471 | - | - |
| Årets resultat | 412 488 | 406 923 | 98 052 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 80 681 | 73 961 | 41 433 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 726 290 | 3 252 435 | 3 028 909 | - | - |
| Kassa & bank | 1 072 803 | 522 486 | 412 672 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 806 971 | 3 326 396 | 3 070 342 | - | - |
| Eget kapital | 2 525 081 | 2 412 593 | 2 005 670 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 281 890 | 913 803 | 1 064 672 | - | - |
| Soliditet (%) | 66,3 % | 72,5 % | 65,3 % | 68,8 % | 68,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 7,1 mkr (2022) till 10,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 412 tkr, en nettomarginal på 4,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 66,3 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB