Aktivt företag
Strängnäs Bilskadecenter AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Bolaget ska bedriva plåt- och bilverkstad innefattande lackering och reparationer av bilar, hantering av försäkrings- och krockskador, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 juni 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95312 Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Eldsund byggnad 235
- Postnummer & ort
- 64535 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Strängnäs Bilskadecenter ABReg 2018-07-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,4 mkr
▲ 20,0 %Årets resultat
181 tkr
▲ 280,6 %Tillgångar
2,3 mkr
▼ 17,0 %Eget kapital
279 tkr
▲ 185,3 %Soliditet
12,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
294 tkr
▲ 408,0 %Totala skulder
2,0 mkr
▼ 24,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 379 458 | 6 984 583 | 5 733 608 | 6 720 763 | 6 780 704 |
| Övriga externa kostnader | 1 700 683 | 1 508 628 | 1 516 717 | 1 635 848 | 1 368 988 |
| Personalkostnader | 2 473 187 | 2 235 590 | 1 991 088 | 2 143 028 | 2 233 409 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 264 448 | 117 974 | −173 492 | 53 896 | 49 516 |
| Resultat e. fin. poster | 196 958 | 47 659 | −226 288 | 12 593 | 5 558 |
| Resultat före skatt | 196 958 | 47 659 | −226 288 | 12 593 | 5 558 |
| Årets resultat | 181 377 | 47 659 | −226 288 | 3 538 | 2 411 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 818 211 | 1 025 991 | 69 511 | 155 571 | 241 631 |
| Omsättningstillgångar | 1 493 055 | 1 759 074 | 2 963 488 | 2 725 526 | 2 124 985 |
| Kassa & bank | 293 783 | 57 836 | 47 112 | 22 288 | 160 000 |
| Summa tillgångar | 2 311 266 | 2 785 065 | 3 032 999 | 2 881 097 | 2 366 616 |
| Eget kapital | 279 260 | 97 883 | 50 224 | 246 512 | 242 975 |
| Långfristiga skulder | 236 578 | 519 811 | 803 868 | 822 528 | 564 313 |
| Kortfristiga skulder | 1 795 428 | 2 167 371 | 2 178 907 | 1 812 057 | 1 559 328 |
| Soliditet (%) | 12,0 % | 4,0 % | 2,0 % | 9,0 % | 10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 5,7 mkr (2023) till 8,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 181 tkr, en nettomarginal på 2,2 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 12,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,83).
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+20,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
64,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2026-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2025-01-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2022-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2021-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-06-30)
Registrerad: 2020-01-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 2022 Förvaltning i Södermanland ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3 E Design AktiebolagAB