Aktivt företag
Strängnäs El & Montage AB
Översikt
Bolaget skall utföra elinstallationer och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 september 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 2001
- Postnummer & ort
- 64502 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Strängnäs El & Montage ABReg 2019-01-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▼ 6,5 %Årets resultat
41 tkr
▲ 185,7 %Tillgångar
248 tkr
▼ 6,5 %Eget kapital
73 tkr
▲ 133,4 %Soliditet
29,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
40 tkr
▲ 298,2 %Totala skulder
176 tkr
▼ 25,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 737 075 | 1 857 230 | 2 269 000 | 2 885 000 | 2 852 547 |
| Övriga externa kostnader | 344 545 | 348 925 | - | - | 347 275 |
| Personalkostnader | 856 626 | 999 935 | - | - | 833 965 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 40 235 | −51 459 | - | - | −21 330 |
| Resultat e. fin. poster | 41 496 | −48 439 | −132 000 | 183 000 | −21 468 |
| Resultat före skatt | 41 496 | −48 439 | - | - | 4 555 |
| Årets resultat | 41 496 | −48 439 | - | - | 971 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - | 189 010 |
| Omsättningstillgångar | 248 398 | 265 672 | - | - | 357 474 |
| Kassa & bank | 39 849 | 10 008 | - | - | 203 056 |
| Summa tillgångar | 248 398 | 265 672 | - | - | 546 484 |
| Eget kapital | 72 611 | 31 116 | - | - | 167 937 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 224 000 |
| Kortfristiga skulder | 175 787 | 234 556 | - | - | 154 547 |
| Soliditet (%) | 29,0 % | 12,0 % | 31,0 % | 54,0 % | 31,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 2,9 mkr (2022) till 1,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 41 tkr, en nettomarginal på 2,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 29,0 % vid årets slut, ned från 54,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, elinstallationer (SNI 43210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−11,7 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-02-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-01-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB