Aktivt företag
Strängnäs Tärnan 2 AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 december 2003
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 64593 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Strängnäs Tärnan 2 ABReg 2019-11-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
695 tkr
▲ 6,6 %Årets resultat
190 tkr
▼ 24,1 %Tillgångar
4,6 mkr
▲ 0,6 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 17,1 %Soliditet
28,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
30 tkr
▼ 77,6 %Totala skulder
3,3 mkr
▼ 4,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 695 142 | 652 318 | 612 362 | 533 000 | 682 000 |
| Övriga externa kostnader | 222 371 | 170 580 | 422 129 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 452 465 | 461 432 | 169 927 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 320 295 | 304 148 | −45 396 | 114 000 | 320 000 |
| Resultat före skatt | 239 295 | 304 148 | −45 396 | - | - |
| Årets resultat | 189 928 | 250 271 | −45 396 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 326 830 | 4 347 136 | 4 596 795 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 232 653 | 186 133 | 354 225 | - | - |
| Kassa & bank | 30 396 | 135 963 | 243 764 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 559 483 | 4 533 269 | 4 951 020 | - | - |
| Eget kapital | 1 301 503 | 1 111 575 | 861 304 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 831 347 | 3 061 347 | 3 614 650 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 426 633 | 360 347 | 475 066 | - | - |
| Soliditet (%) | 28,5 % | 24,5 % | 17,4 % | 17,8 % | 15,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 533 tkr (2022) till 695 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 190 tkr, en nettomarginal på 27,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 28,5 % vid årets slut, upp från 17,8 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,55).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
65,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
27,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
14,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,55
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB