Aktivt företag
Strenge & Wingren AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Artistisk verksamhet, förmedling, musiker, produktioner, förlag samt förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 januari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 58110 Utgivning av böcker
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gäddvägen 10B,
- C/o
- Strenge Wingren
- Postnummer & ort
- 60597 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- Strenge & Wingren ABReg 2019-01-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,2 mkr
▲ 2,2 %Årets resultat
124 tkr
▼ 38,6 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 89,6 %Eget kapital
575 tkr
▼ 12,2 %Soliditet
38,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
575 tkr
▲ 10,2 %Totala skulder
938 tkr
▲ 2069,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 202 053 | 6 068 355 | 5 307 066 | 4 640 354 | 2 116 819 |
| Övriga externa kostnader | 465 864 | 516 573 | 572 613 | 466 276 | 261 235 |
| Personalkostnader | 137 716 | 568 580 | 334 425 | 174 010 | 136 862 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 61 146 | −66 117 | 477 473 | 776 998 | 290 408 |
| Resultat e. fin. poster | 59 904 | −67 686 | 477 593 | 775 869 | 290 056 |
| Resultat före skatt | 159 904 | 262 314 | 377 593 | 585 869 | 220 056 |
| Årets resultat | 124 355 | 202 642 | 297 171 | 464 538 | 171 999 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 36 000 | 48 000 | 4 496 | 9 977 | 15 458 |
| Omsättningstillgångar | 1 476 899 | 749 931 | 1 385 853 | 1 215 361 | 539 444 |
| Kassa & bank | 575 455 | 522 378 | 1 380 648 | 1 134 823 | 523 231 |
| Summa tillgångar | 1 512 899 | 797 931 | 1 390 349 | 1 225 338 | 554 902 |
| Eget kapital | 575 048 | 654 693 | 742 302 | 658 831 | 239 293 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 937 851 | 43 238 | 218 047 | 236 507 | 175 609 |
| Soliditet (%) | 38,0 % | 92,0 % | 77,9 % | 75,0 % | 63,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 2,1 mkr (2021) till 6,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 124 tkr, en nettomarginal på 2,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 38,0 % vid årets slut, ned från 75,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, scenkonst (SNI 90200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+30,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
21,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-08-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-08-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-08-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-09-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-08-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-03-31)
Registrerad: 2020-09-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB