Aktivt företag
Stricct Holding AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva ägande av aktier i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet. Företaget kommer även bedriva konsultverksamhet inom resebranschen.
- Registrerat
- 20 april 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70100 Verksamheter som utövas av huvudkontor
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 28
- C/o
- C/O Stricct Travel
- Postnummer & ort
- 40120 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Stricct Holding ABReg 2022-06-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,0 mkr
Årets resultat
4,2 mkr
▲ 58,0 %Tillgångar
6,7 mkr
▲ 25,0 %Eget kapital
4,7 mkr
▲ 74,4 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▲ 168,5 %Totala skulder
2,0 mkr
▼ 24,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 955 775 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 182 264 | 11 140 | - | 2 260 | 2 260 |
| Personalkostnader | 3 142 866 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 630 647 | −11 140 | - | −2 260 | −2 260 |
| Resultat e. fin. poster | 4 407 688 | 2 652 238 | - | −2 260 | −2 260 |
| Resultat före skatt | 4 407 688 | 2 652 238 | - | −2 260 | −2 260 |
| Årets resultat | 4 189 345 | 2 652 238 | - | −2 260 | −2 260 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 754 000 | 4 754 000 | - | 3 654 000 | 3 654 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 919 021 | 583 178 | - | 128 540 | 128 540 |
| Kassa & bank | 1 565 593 | 583 178 | - | 128 540 | 128 540 |
| Summa tillgångar | 6 673 021 | 5 337 178 | - | 3 782 540 | 3 782 540 |
| Eget kapital | 4 664 323 | 2 674 978 | - | 22 740 | 22 740 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | - | 2 905 200 | 2 905 200 |
| Kortfristiga skulder | 2 008 698 | 2 662 200 | - | 854 600 | 854 600 |
| Soliditet (%) | - | 50,0 % | - | 1,0 % | 0,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 4,2 mkr, en nettomarginal på 84,5 %.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,96).
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
32,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
84,5 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
89,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB