Aktivt företag
Ström & Jag Aktiebolag
Översikt
Bolagets verksamhet skall bestå av design, kommunikation, fotografering, strategi, reklam och marknadsföring, samt design, produktion och försäljning av konfektion, accessoarer, interiör och exteriör, samt äga och förvalta värdepapper och fast egendom, och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74120 Grafisk design och visuell kommunikation
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Bransch (SNI)
- SNI 47122 Övrig detaljhandel med brett sortiment
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Salomonhögsvägen 360
- C/o
- Malin Holmström
- Postnummer & ort
- 26993 BÅSTAD
- Registrerat namn
- Ström & Jag AktiebolagReg 2013-12-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
988 tkr
▼ 40,4 %Årets resultat
-920 tkr
▼ 179,5 %Tillgångar
1,8 mkr
▼ 37,6 %Eget kapital
1,6 mkr
▼ 36,1 %Soliditet
91,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
377 tkr
▼ 66,3 %Totala skulder
161 tkr
▼ 41,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 988 308 | 1 658 623 | 1 169 000 | 2 731 000 | 1 893 133 |
| Övriga externa kostnader | 357 143 | 363 267 | - | - | 263 541 |
| Personalkostnader | 1 257 092 | 1 863 744 | - | - | 1 178 089 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −935 532 | −964 613 | - | - | 386 727 |
| Resultat e. fin. poster | −966 307 | 1 194 338 | −975 000 | 2 529 000 | 369 710 |
| Resultat före skatt | −919 587 | 1 156 586 | - | - | 268 943 |
| Årets resultat | −919 587 | 1 156 586 | - | - | 212 629 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 496 611 | 584 949 | - | - | 133 118 |
| Omsättningstillgångar | 1 295 442 | 2 285 532 | - | - | 2 247 321 |
| Kassa & bank | 376 923 | 1 117 948 | - | - | 1 381 396 |
| Summa tillgångar | 1 792 053 | 2 870 481 | - | - | 2 380 439 |
| Eget kapital | 1 631 061 | 2 550 648 | - | - | 1 656 728 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 160 992 | 273 113 | - | - | 204 944 |
| Soliditet (%) | 91,0 % | 90,0 % | 89,0 % | 90,0 % | 87,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 40,4 % jämfört med 2024, till 988 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 920 tkr, en nettomarginal på −93,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 91,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,0 gånger om.
Rörelsemarginal
−94,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−93,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−40,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−15,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−56,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,05
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
494 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Båstad
Andra registrerade bolag med säte i Båstad.
- 1653 Holding ABAB
- 221024 Holding ABAB
- 2M2 Group ABAB
- 2M2 Horses i Båstad ABAB
- 2x Loop Consulting ABAB
- 3D Gruppen ABAB
- 3D Hyrliftar ABAB
- 3D Truck i Sverige ABAB