Aktivt företag
Stuckatur i Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning av bygg- och inredningsprodukter till privatpersoner och företag samt partihandel inom bygg- och inredningsbranschen och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 april 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46831 Partihandel med virke och andra byggmaterial
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- OLAIGATAN, 17A
- Postnummer & ort
- 70361 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Stuckatur i Sverige ABReg 2016-01-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
60,8 mkr
▲ 33,4 %Årets resultat
7,7 mkr
▲ 228,1 %Tillgångar
17,4 mkr
▲ 104,7 %Eget kapital
8,2 mkr
▲ 232,5 %Anställda
13
Medelantal
Totala skulder
9,2 mkr
▲ 52,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 60 829 736 | 45 596 505 | 9 595 643 | 5 548 650 | 1 926 000 |
| Övriga externa kostnader | 18 560 848 | 14 421 412 | 3 649 503 | 2 739 900 | - |
| Personalkostnader | 9 131 035 | 8 637 889 | 2 364 026 | 943 973 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 9 920 070 | 3 089 857 | 425 168 | 363 053 | - |
| Resultat e. fin. poster | 9 731 981 | 2 970 951 | 293 764 | 201 082 | 142 000 |
| Resultat före skatt | 9 731 981 | 2 970 951 | 293 764 | 201 082 | - |
| Årets resultat | 7 722 833 | 2 353 648 | 222 712 | 139 141 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 042 298 | 1 173 465 | 663 474 | 694 648 | - |
| Omsättningstillgångar | 15 365 039 | 7 331 427 | 2 852 401 | 1 408 713 | - |
| Kassa & bank | - | - | 334 994 | −370 900 | - |
| Summa tillgångar | 17 407 337 | 8 504 892 | 3 515 875 | 2 103 361 | - |
| Eget kapital | 8 184 287 | 2 461 454 | 622 581 | 399 869 | - |
| Långfristiga skulder | 521 875 | 203 448 | 643 385 | 708 419 | - |
| Kortfristiga skulder | 8 701 175 | 5 839 990 | 2 249 909 | 995 073 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 17,7 % | 19,0 % | 19,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 33,4 % jämfört med 2023, till 60,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 7,7 mkr, en nettomarginal på 12,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+33,4 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
94,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,7 mkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB