Aktivt företag
Studio Flow & Flair AB
Översikt
Hårvård och friskvård.
- Registrerat
- 8 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mjölnarbrinken 8
- Postnummer & ort
- 68132 KRISTINEHAMN
- Registrerat namn
- Studio Flow & Flair ABReg 2021-01-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
645 tkr
▼ 9,1 %Årets resultat
57 tkr
▲ 598,7 %Tillgångar
170 tkr
▼ 9,7 %Eget kapital
122 tkr
▲ 89,2 %Soliditet
71,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
114 tkr
▼ 6,1 %Totala skulder
48 tkr
▼ 61,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 644 587 | 709 409 | 746 881 | 769 000 | 740 000 |
| Övriga externa kostnader | 127 437 | 122 211 | 116 585 | - | - |
| Personalkostnader | 352 477 | 469 396 | 468 345 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 76 446 | 11 547 | 74 562 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 76 108 | 11 669 | 75 003 | 61 000 | −94 000 |
| Resultat före skatt | 76 108 | 11 669 | 75 003 | - | - |
| Årets resultat | 57 439 | 8 221 | 64 627 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 170 087 | 188 332 | 189 398 | - | - |
| Kassa & bank | 113 537 | 120 957 | 122 739 | - | - |
| Summa tillgångar | 170 087 | 188 332 | 189 398 | - | - |
| Eget kapital | 121 851 | 64 412 | 56 191 | - | - |
| Långfristiga skulder | 3 024 | 65 945 | 83 814 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 45 212 | 57 975 | 49 393 | - | - |
| Soliditet (%) | 71,6 % | 34,2 % | 29,7 % | -4,4 % | -42,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 769 tkr (2022) till 645 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 57 tkr, en nettomarginal på 8,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 71,6 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 27 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−9,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
47,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
645 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kristinehamn
Andra registrerade bolag med säte i Kristinehamn.
- 2808 ABAB
- 4Systems ABAB
- A & B FÖRETAGSSERVICE HANDELSBOLAGHB
- A-K Medical ABAB
- A. Lidén Invest ABAB
- A.J. Snickeri HandelsbolagHB
- A&H Garage ABAB
- Å&L Fastigheter ABAB