Aktivt företag
Studio Idun AB
Översikt
Hår o skönhetsvård, försäljning av hår och skönhetsprodukter.
- Registrerat
- 5 oktober 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östra infarten 1
- Postnummer & ort
- 31331 OSKARSTRÖM
- Registrerat namn
- Studio Idun ABReg 2022-10-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
703 tkr
▲ 10,5 %Årets resultat
33 tkr
▲ 185,6 %Tillgångar
324 tkr
▼ 26,3 %Eget kapital
260 tkr
▲ 37,5 %Soliditet
80,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
-126 tkr
▼ 25,5 %Totala skulder
64 tkr
▼ 74,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 703 072 | 636 103 | 850 670 |
| Övriga externa kostnader | 445 439 | 337 962 | 320 720 |
| Personalkostnader | 224 865 | 278 416 | 293 556 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 32 768 | −38 275 | −66 112 |
| Resultat e. fin. poster | 32 768 | −38 275 | −66 112 |
| Resultat före skatt | 32 768 | −38 275 | −66 112 |
| Årets resultat | 32 768 | −38 275 | −66 112 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 100 500 | 30 400 | 25 000 |
| Omsättningstillgångar | 223 399 | 408 786 | 208 086 |
| Kassa & bank | −126 014 | −100 424 | 16 601 |
| Summa tillgångar | 323 899 | 439 186 | 233 086 |
| Eget kapital | 260 268 | 189 225 | 161 388 |
| Långfristiga skulder | −676 | 49 276 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 64 307 | 200 685 | 71 698 |
| Soliditet (%) | 80,0 % | 43,0 % | 69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 10,5 % jämfört med 2024, till 703 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 33 tkr, en nettomarginal på 4,7 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 80,0 % vid årets slut, upp från 69,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,5 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
12,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,47
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
703 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-08-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Oskarström
Andra registrerade bolag med säte i Oskarström.
- 3 H Marketing i Halland AktiebolagAB
- 4 Hörn ABAB
- AB MFastigheterAB
- AB MProduktionAB
- adeltre ABAB
- Aktiebolag SydgallringarAB
- Aktiebolaget DemotexAB
- Aktiebolaget Kvibille ÅkeriAB