Aktivt företag
Studio to be Norrland AB
Översikt
Träningsstudio med personlig träning, gruppträning och försäljning inom kost, träning och hälsa
- Registrerat
- 4 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93130 Drift av gymanläggningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Centralesplanaden 18
- Postnummer & ort
- 89131 ÖRNSKÖLDSVIK
- Registrerat namn
- Studio to be Norrland ABReg 2021-10-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▲ 6,0 %Årets resultat
39 tkr
▲ 977,5 %Tillgångar
607 tkr
▲ 3,7 %Eget kapital
366 tkr
▲ 11,8 %Soliditet
60,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
148 tkr
▲ 50,1 %Totala skulder
242 tkr
▼ 6,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 526 959 | 1 440 326 | 1 259 205 | 641 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 314 880 | 1 322 189 | 1 106 188 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 50 111 | −3 436 | 39 960 | - |
| Resultat e. fin. poster | 50 011 | −4 202 | 40 279 | 115 000 |
| Resultat före skatt | 50 011 | −4 202 | 40 279 | - |
| Årets resultat | 38 638 | −4 403 | 31 236 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 607 461 | 585 833 | 588 330 | - |
| Kassa & bank | 147 664 | 98 387 | 202 118 | - |
| Summa tillgångar | 607 461 | 585 833 | 588 330 | - |
| Eget kapital | 365 925 | 327 287 | 331 690 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 241 536 | 258 546 | 256 640 | - |
| Soliditet (%) | 60,0 % | 56,0 % | 56,0 % | 47,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 641 tkr (2022) till 1,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 39 tkr, en nettomarginal på 2,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 60,0 % vid årets slut, upp från 47,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av gymanläggningar (SNI 93130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+33,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2026-04-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2025-02-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Örnsköldsvik
Andra registrerade bolag med säte i Örnsköldsvik.
- 02GRUPPEN ABAB
- 10:ans Minilivs ABAB
- 2B Resilient ABAB
- 3 L Förvaltning ABAB
- 3L Glas & Bygg ABAB
- 414 Gruppen ABAB
- 4150132 Örnsköldsvik ABAB
- 4sturefour Future ABAB