Aktivt företag
Stugor Edsåsdalen AB
Översikt
Företaget ska förmedla stugor
- Registrerat
- 30 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Edsåsdalen 593
- Postnummer & ort
- 83796 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- Stugor Edsåsdalen ABReg 2022-11-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
307 tkr
▼ 23,3 %Årets resultat
26 tkr
▲ 8,9 %Tillgångar
71 tkr
▼ 72,3 %Eget kapital
54 tkr
▼ 13,8 %Soliditet
75,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
65 tkr
▼ 73,5 %Totala skulder
17 tkr
▼ 91,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 307 143 | 400 295 | 247 120 | 247 120 |
| Övriga externa kostnader | 69 021 | 86 836 | 54 637 | 54 637 |
| Personalkostnader | 0 | 2 450 | 2 231 | 2 232 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 35 405 | 30 847 | 16 238 | 16 238 |
| Resultat e. fin. poster | 35 318 | 30 800 | 16 242 | 16 242 |
| Resultat före skatt | 35 318 | 30 800 | 16 242 | 16 242 |
| Årets resultat | 26 444 | 24 285 | 12 899 | 12 899 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 71 032 | 256 757 | 292 348 | 292 088 |
| Kassa & bank | 64 529 | 243 207 | 284 062 | 284 062 |
| Summa tillgångar | 71 032 | 256 757 | 292 348 | 292 088 |
| Eget kapital | 53 629 | 62 184 | 37 899 | 37 899 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 17 404 | 194 573 | 254 449 | 254 189 |
| Soliditet (%) | 75,5 % | 24,2 % | 13,0 % | 13,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 23,3 % jämfört med 2024, till 307 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 26 tkr, en nettomarginal på 8,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 75,5 % vid årets slut, upp från 13,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−23,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,5 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
4,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-11-30)
Registrerad: 2026-01-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-11-30)
Registrerad: 2024-12-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-11-30)
Registrerad: 2024-02-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB