STURÉN GROUP AB
Översikt
Företaget kommer i huvudsak att bedriva fastighetsförvaltning, fastighetsskötsel, byggservice inom snickeri,ventilation,vvs, måleri utöver det kommer vi även vara behjälpliga med konsultation och åtgärder med fukt och skadedjur. Även bemanning inom bygg där man går som inhyrd hos annat bolag. Företaget kommer även sträva mot att utbilda sig inom hund och då med inriktning på hundkurser och utbilda eget ekipage med inriktning bevakning och specialsök.
- Registrerat
- 9 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43222 Ventilationsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 68320 Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 16578 HÄSSELBY
- Registrerat namn
- STURÉN GROUP ABReg 2021-09-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 743 244 | 1 718 600 | 1 447 555 | 1 956 631 |
| Övriga externa kostnader | 333 142 | 248 788 | 161 007 | - |
| Personalkostnader | 840 901 | 839 559 | 899 682 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 250 525 | 108 288 | 120 476 | - |
| Resultat e. fin. poster | 226 849 | 105 295 | 120 931 | 357 360 |
| Resultat före skatt | 139 049 | 105 295 | 120 931 | - |
| Årets resultat | 107 571 | 81 332 | 95 509 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 517 870 | 321 750 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 612 390 | 499 432 | 585 152 | - |
| Kassa & bank | 398 287 | 95 659 | 301 197 | - |
| Summa tillgångar | 1 130 260 | 821 182 | 585 152 | - |
| Eget kapital | 391 504 | 283 933 | 302 601 | - |
| Långfristiga skulder | 315 587 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 335 369 | 537 249 | 282 551 | - |
| Soliditet (%) | 40,8 % | 34,6 % | 51,7 % | 54,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,4 mkr (2023) till 1,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 108 tkr, en nettomarginal på 6,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 40,8 % vid årets slut, ned från 54,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässelby
Andra registrerade bolag med säte i Hässelby.
- 164 Nya internationella förskolan ABAB
- 321 Redovisningskonsult ABAB
- 360 Interim Solution ABAB
- 404 Solutions ABAB
- 59 Investeringslösningar ABAB
- 808Harmonies ABAB
- A & V Partners ABAB
- A M Frisör ABAB