Aktivt företag
Sundqvist konsult i Dalarna AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet för tryckbärande anordningar inom processindustrin med avseende på status bedömning, mekaniska beräkningar, tillverkning, svets och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 31 juli 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25220 Tillverkning av andra cisterner, tankar, kar och andra behållare av metall
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Källviksvägen 14
- Postnummer & ort
- 79152 FALUN
- Registrerat namn
- Sundqvist konsult i Dalarna ABReg 2019-07-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 57,5 %Årets resultat
351 tkr
▼ 11,4 %Tillgångar
1,7 mkr
▲ 4,9 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 12,0 %Soliditet
89,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
894 tkr
▲ 8,6 %Totala skulder
149 tkr
▼ 31,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 679 919 | 1 066 877 | 648 102 | 1 351 313 | 561 717 |
| Övriga externa kostnader | 323 752 | 187 922 | 190 958 | 204 834 | 157 918 |
| Personalkostnader | 1 143 284 | 330 031 | 223 656 | 182 782 | 120 720 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 196 452 | 460 808 | 203 880 | 556 735 | 265 931 |
| Resultat e. fin. poster | 400 283 | 498 120 | 510 252 | 522 978 | 565 931 |
| Resultat före skatt | 400 283 | 498 120 | 552 252 | 375 978 | 493 931 |
| Årets resultat | 351 437 | 396 672 | 492 440 | 284 661 | 448 752 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 652 000 | 540 000 | 394 026 | 282 026 | 160 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 085 978 | 1 116 137 | 913 733 | 779 453 | 766 110 |
| Kassa & bank | 894 117 | 822 951 | 827 651 | 635 952 | 728 653 |
| Summa tillgångar | 1 737 978 | 1 656 137 | 1 307 759 | 1 061 479 | 926 110 |
| Eget kapital | 1 411 633 | 1 260 196 | 1 063 524 | 766 084 | 668 423 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 149 345 | 218 941 | 67 235 | 76 395 | 185 687 |
| Soliditet (%) | 89,0 % | 85,0 % | 92,0 % | 89,0 % | 78,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 648 tkr (2023) till 1,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 351 tkr, en nettomarginal på 20,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 89,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av andra cisterner, tankar, kar och andra behållare av metall (SNI 25220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+57,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+31,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
24,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
840 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-05
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB