Aktivt företag
Sundströms Fastighet & Renovering AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Investera i fastigheter och lägenheter med behov av renovering, utföra renoveringsarbeten och sälja kvalitetssäkra boenden via mäklare.
- Registrerat
- 15 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68110 Handel med egna fastigheter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fasanvägen 8
- C/o
- c/o Ted Sundström
- Postnummer & ort
- 72590 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Sundströms Fastighet & Renovering ABReg 2020-09-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▲ 63,9 %Årets resultat
187 tkr
▲ 654,8 %Tillgångar
577 tkr
▲ 128,1 %Eget kapital
291 tkr
▲ 179,9 %Soliditet
59,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
299 tkr
▲ 163,8 %Totala skulder
223 tkr
▲ 49,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 799 333 | 1 097 542 | 823 914 | 1 157 666 | 651 244 |
| Övriga externa kostnader | 80 498 | 104 959 | 116 973 | 139 838 | 108 842 |
| Personalkostnader | 1 043 913 | 499 291 | 509 081 | 559 601 | 78 852 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 291 529 | −33 890 | −83 222 | −3 097 | 243 392 |
| Resultat e. fin. poster | 290 463 | −33 653 | −83 610 | −3 148 | 243 391 |
| Resultat före skatt | 226 463 | −33 653 | −33 610 | 7 852 | 182 391 |
| Årets resultat | 186 716 | −33 653 | −33 610 | 3 277 | 142 797 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 19 000 | 38 000 | 57 000 | 76 000 |
| Omsättningstillgångar | 577 063 | 233 936 | 126 837 | 377 403 | 467 145 |
| Kassa & bank | 298 544 | 113 164 | 39 708 | 281 957 | 415 710 |
| Summa tillgångar | 577 063 | 252 936 | 164 837 | 434 403 | 543 145 |
| Eget kapital | 290 527 | 103 811 | 137 464 | 171 074 | 167 797 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 222 536 | 149 126 | 27 373 | 213 329 | 314 348 |
| Soliditet (%) | 59,2 % | 41,0 % | 83,4 % | 48,5 % | 39,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 824 tkr (2023) till 1,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 187 tkr, en nettomarginal på 10,4 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 59,2 % vid årets slut, upp från 48,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, handel med egna fastigheter (SNI 68110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+63,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+28,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
64,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,59
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
900 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Sundströms Fastighet & Renovering AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-01-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2024-12-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2023-12-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2022-10-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2021-11-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB