Aktivt företag

Sundveda Bygg AB

AB Org.nr 5569468399
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva handel med byggmaterial, sälja tjänster inom bygg- och reparation av fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
29 oktober 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Karlsborgsvägen 271
Postnummer & ort
19533 MÄRSTA
Registrerat namn
Sundveda Bygg ABReg 2013-10-29

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
872 tkr
▲ 2,8 %
Årets resultat
-70 tkr
▼ 453,2 %
Tillgångar
306 tkr
▼ 26,8 %
Eget kapital
249 tkr
▼ 22,1 %
Soliditet
81,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
119 tkr
▼ 49,2 %
Totala skulder
57 tkr
▼ 42,0 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 872 302 848 708 942 894 751 602 983 506
Övriga externa kostnader 212 469 214 464 204 109 172 323 208 069
Personalkostnader 622 240 608 145 616 395 608 415 591 192
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −70 780 −13 278 95 302 −78 793 157 339
Resultat e. fin. poster −70 486 −12 741 95 724 −78 788 157 339
Resultat före skatt −70 486 −12 741 95 724 −78 788 157 339
Årets resultat −70 486 −12 741 91 617 −78 788 157 016
Balansräkning
Anläggningstillgångar 40 000 60 000 80 000 0 0
Omsättningstillgångar 265 910 357 968 403 208 342 538 536 080
Kassa & bank 118 694 233 651 266 705 185 353 363 485
Summa tillgångar 305 910 417 968 483 208 342 538 536 080
Eget kapital 248 504 318 989 381 731 290 113 418 902
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 57 406 98 979 101 477 52 425 117 178
Soliditet (%) 81,0 % 76,0 % 79,0 % 85,0 % 78,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 2,8 % jämfört med 2024, till 872 tkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 70 tkr, en nettomarginal på −8,1 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 81,0 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−8,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−8,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−28,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,63
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
872 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Sundveda Bygg AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

8 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-09 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-22 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Märsta

Andra registrerade bolag med säte i Märsta.

Alla företag i Märsta →