Supermåne AB
Översikt
Bolagets verksamhet skall omfatta följande områden: Äga och förvalta fastigheter. Programvaruutveckling och konsulttjänster inom IT och ekonomi. Försäljning av barnprodukter och heminredning. Coachingstjänster inom hälsa och friskvård. Samt därmed sammanhängande eller förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 april 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Postnummer & ort
- 64530 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Supermåne ABReg 2016-04-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 786 580 | 1 797 240 | 1 818 040 | 1 787 451 | 1 682 489 |
| Övriga externa kostnader | 933 094 | 624 903 | 555 958 | 317 907 | 306 272 |
| Personalkostnader | 824 296 | 1 295 657 | 1 236 606 | 1 475 031 | 1 156 810 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 29 190 | −123 320 | 25 476 | −5 487 | 242 681 |
| Resultat e. fin. poster | −30 680 | −133 683 | 3 938 | −6 827 | 229 063 |
| Resultat före skatt | −30 680 | −133 683 | 3 938 | −6 827 | 458 125 |
| Årets resultat | −40 625 | −133 683 | −24 743 | −16 871 | 458 125 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 41 746 | 41 746 | 41 746 | 41 746 |
| Omsättningstillgångar | 417 434 | 660 433 | 846 602 | 986 760 | 807 041 |
| Kassa & bank | 253 687 | 391 040 | 370 077 | 564 241 | 448 088 |
| Summa tillgångar | 417 434 | 702 179 | 888 348 | 1 028 506 | 848 787 |
| Eget kapital | −538 064 | −497 439 | 52 754 | 77 496 | 94 369 |
| Långfristiga skulder | - | - | 327 551 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 955 498 | 413 943 | 508 043 | 951 010 | 754 418 |
| Soliditet (%) | - | - | 6,0 % | 8,0 % | 11,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,8 mkr (2022) till 1,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 41 tkr, en nettomarginal på −2,3 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−538 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,44).
- Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB