Aktivt företag
SureCapture Technologies AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet, forskning, utveckling, tillverkning och försäljning av kemiskt material bla selektiva extraktionsmaterial och kringutrustning eller kits i anslutning härtill, äga och förvalta fast och lös egendom även som idka därmed förelig verksamhet.
- Registrerat
- 8 maj 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 72101 Bioteknisk forskning och utveckling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Per Albin Hanssons väg 35
- C/o
- Börje Sellergren
- Postnummer & ort
- 21432 MALMÖ
- Registrerat namn
- SureCapture Technologies ABReg 2018-05-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
247 tkr
▼ 7,8 %Årets resultat
-26 tkr
▼ 186,2 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 19,9 %Eget kapital
32 tkr
▲ 325,4 %Soliditet
2,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
51 tkr
▲ 26,2 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 17,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 247 000 | 268 001 | 387 350 | 1 047 876 | 776 145 |
| Övriga externa kostnader | 273 255 | 381 422 | 949 614 | 1 236 831 | 872 266 |
| Personalkostnader | - | - | 0 | 4 459 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −26 255 | 30 442 | −236 867 | −217 575 | 123 139 |
| Resultat e. fin. poster | −26 255 | 30 442 | −236 867 | −217 575 | 123 139 |
| Resultat före skatt | −26 255 | 30 442 | −236 867 | −135 828 | 92 310 |
| Årets resultat | −26 255 | 30 442 | −236 867 | −135 828 | 72 520 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 962 | 92 619 | 18 997 | 49 737 | 80 477 |
| Omsättningstillgångar | 1 167 477 | 889 955 | 585 805 | 521 000 | 959 143 |
| Kassa & bank | 51 037 | 40 452 | 97 682 | 310 117 | 673 764 |
| Summa tillgångar | 1 178 439 | 982 574 | 604 802 | 570 737 | 1 039 620 |
| Eget kapital | 32 179 | 7 564 | −22 878 | 70 642 | 206 470 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 146 260 | 975 010 | 627 680 | 500 095 | 751 403 |
| Soliditet (%) | 2,7 % | 0,8 % | -3,8 % | 12,4 % | 26,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,0 mkr (2022) till 247 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 26 tkr, en nettomarginal på −10,6 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 2,7 % vid årets slut, ned från 12,4 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 47 % av bolagen med samma huvudbransch, bioteknisk forskning och utveckling (SNI 72101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−10,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−10,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−24,9 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-10-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-11-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-03-31)
Registrerad: 2020-10-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB