Aktivt företag
Surriya AB
Översikt
Transport och logistik . Jobba inom transport branschen som underleverantör till redan aktiva transportföretag.
- Registrerat
- 3 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Bransch (SNI)
- SNI 49330 Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Horngränd 6
- Postnummer & ort
- 24542 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Surriya ABReg 2021-06-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
2,7 mkr
▲ 77,7 %Årets resultat
14 tkr
▲ 230,4 %Tillgångar
943 tkr
▲ 130,0 %Eget kapital
89 tkr
▲ 18,9 %Soliditet
9,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
24 tkr
▼ 48,0 %Totala skulder
853 tkr
▲ 154,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 727 806 | 1 534 989 | 976 027 | 684 000 | 36 000 |
| Övriga externa kostnader | 815 227 | 490 500 | 384 599 | - | - |
| Personalkostnader | 1 554 191 | 1 030 804 | 742 054 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 53 527 | 12 685 | 42 374 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 19 037 | 5 750 | 40 740 | 5 000 | 13 000 |
| Resultat före skatt | 19 037 | 5 750 | 40 740 | - | - |
| Årets resultat | 14 149 | 4 282 | 32 349 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 480 848 | 110 700 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 461 694 | 299 113 | 232 041 | - | - |
| Kassa & bank | 24 090 | 46 337 | 31 133 | - | - |
| Summa tillgångar | 942 542 | 409 813 | 232 041 | - | - |
| Eget kapital | 89 110 | 74 961 | 70 679 | - | - |
| Långfristiga skulder | 730 889 | 217 022 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 122 543 | 117 830 | 161 362 | - | - |
| Soliditet (%) | 9,5 % | 18,3 % | 30,5 % | 24,5 % | 30,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 684 tkr (2023) till 2,7 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 14 tkr, en nettomarginal på 0,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 9,5 % vid årets slut, ned från 24,5 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, vägtransport, godstrafik (SNI 49410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+77,7 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+58,6 % per år
2023 till 2026
Balanslikviditet
3,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
909 tkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-09-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-09-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-09-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-10-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-11-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB