Aktivt företag
Svanberg & Valadi Mat AB
Översikt
Bolaget skall bedriva livsmedelsproduktion och catering samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 juni 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Bransch (SNI)
- SNI 10850 Tillverkning av lagad mat och färdigrätter
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 44555 SURTE
- Registrerat namn
- Svanberg & Valadi Mat ABReg 2024-08-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 98,1 %Årets resultat
-59 tkr
▼ 195,6 %Tillgångar
349 tkr
▲ 48,0 %Eget kapital
28 tkr
▼ 68,1 %Soliditet
8,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
227 tkr
▲ 65,5 %Totala skulder
321 tkr
▲ 115,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 072 963 | 541 524 |
| Övriga externa kostnader | 70 070 | 111 358 |
| Personalkostnader | 1 044 022 | 318 814 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −58 920 | 79 066 |
| Resultat e. fin. poster | −59 180 | 78 195 |
| Resultat före skatt | −59 180 | 78 195 |
| Årets resultat | −59 180 | 61 880 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 349 173 | 235 978 |
| Kassa & bank | 226 806 | 137 039 |
| Summa tillgångar | 349 173 | 235 978 |
| Eget kapital | 27 700 | 86 880 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 321 473 | 149 098 |
| Soliditet (%) | 8,0 % | 36,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 59 tkr, en nettomarginal på −5,5 %.
- Soliditeten var 8,0 % vid årets slut, ned från 36,8 % (2024).
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−5,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−5,5 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
1,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
536 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Surte
Andra registrerade bolag med säte i Surte.
- A Sporre konsult och förvaltnings ABAB
- AGT Bil ABAB
- Aktiebolaget Two Ties Brewing CompanyAB
- Al Zaem ABAB
- Alba Mark ABAB
- Alba Trucks ABAB
- Ale Betongborrning ABAB
- Ale Fastighetsförvaltning ABAB