Aktivt företag
Svarte strandcafe AB
Översikt
Företaget ska bedriva kiosk, café och restaurangverksamhet
- Registrerat
- 5 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Masurkagatan 5
- Postnummer & ort
- 27192 YSTAD
- Registrerat namn
- Svarte strandcafe ABReg 2022-05-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▲ 55,4 %Årets resultat
-29 tkr
▼ 200,8 %Tillgångar
123 tkr
▲ 17,0 %Eget kapital
-46 tkr
▼ 169,9 %Soliditet
-37,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
78 tkr
▲ 3959,9 %Totala skulder
169 tkr
▲ 38,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 279 842 | 823 325 | 744 802 | 430 000 |
| Övriga externa kostnader | 457 755 | 307 188 | 328 375 | - |
| Personalkostnader | 328 560 | 122 094 | 143 495 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −24 737 | 41 573 | −49 534 | - |
| Resultat e. fin. poster | −28 738 | 28 498 | −68 082 | −2 000 |
| Resultat före skatt | −28 738 | 28 498 | −68 082 | - |
| Årets resultat | −28 738 | 28 498 | −68 082 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 122 887 | 105 003 | 71 982 | - |
| Kassa & bank | 77 869 | 1 918 | 2 954 | - |
| Summa tillgångar | 122 887 | 105 003 | 71 982 | - |
| Eget kapital | −45 653 | −16 915 | −45 412 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 116 | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | 168 540 | 121 802 | 117 394 | - |
| Soliditet (%) | -37,2 % | -16,1 % | -63,1 % | 77,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 745 tkr (2023) till 1,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 29 tkr, en nettomarginal på −2,2 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−46 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,73).
- Omsättningen var högre än hos 23 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+55,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+31,1 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
0,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-10-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-10-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-12-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-10-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB