Aktivt företag

Svea Tak & Fasad AB

AB Org.nr 5594464520
← Tillbaka

Översikt

Svetsning av plåt, mögelbehandling, försegling, polering av fordon, service av fordon, lagning av underlagspapp, snickerier, montering av nock & valmtätning, isolering av hus, montering av altaner.

Registrerat
30 augusti 2023
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Bransch (SNI)
SNI 43412 Takarbeten av andra material än plåt
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
56191 HUSKVARNA
Registrerat namn
Svea Tak & Fasad ABReg 2026-02-10
Registrerat namn
S Tak & PlåtReg 2026-09-18

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
1,6 mkr
▲ 553,0 %
Årets resultat
11 tkr
▼ 48,7 %
Tillgångar
668 tkr
▲ 663,6 %
Eget kapital
60 tkr
▲ 22,1 %
Soliditet
9,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
161 tkr
▲ 1798,5 %
Totala skulder
607 tkr
▲ 1496,2 %
Nyckeltal 202620252024
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 638 909 250 999 9 791
Övriga externa kostnader 185 385 1 407 2 764
Personalkostnader 1 112 775 152 787 -
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 16 210 26 805 2 937
Resultat e. fin. poster 14 391 26 805 3 108
Resultat före skatt 14 391 26 805 3 108
Årets resultat 10 926 21 284 3 108
Balansräkning
Anläggningstillgångar 238 604 28 604 -
Omsättningstillgångar 429 153 58 844 29 259
Kassa & bank 161 014 8 481 28 606
Summa tillgångar 667 757 87 448 29 259
Eget kapital 60 318 49 392 28 108
Långfristiga skulder - - -
Kortfristiga skulder 607 439 38 056 1 151
Soliditet (%) 9,0 % 56,0 % 96,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen ökade med 553,0 % jämfört med 2025, till 1,6 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 11 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 9,0 % vid årets slut, ned från 96,0 % (2024).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,71).
  • Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+553,0 %
2025 till 2026
Balanslikviditet
0,71
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
819 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Svea Tak & Fasad AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-10-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-02 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Huskvarna

Andra registrerade bolag med säte i Huskvarna.

Alla företag i Huskvarna →