Aktivt företag
Sveimik AB
Översikt
Bolaget skall bedriva rörarbeten, svets och byggverksamhet, detaljhandel med huvudinriktning på utrustning och tillbehör inom VVS-området, handel med värdepapper, äga, förvalta och handla med fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 augusti 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43222 Ventilationsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mått Johanssons Väg 9
- Postnummer & ort
- 63346 ESKILSTUNA
- Registrerat namn
- Sveimik ABReg 2003-12-30
- Registrerat namn
- Ditt VVS-Hus SweimikReg 2005-02-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
9,7 mkr
▼ 23,6 %Årets resultat
-399 tkr
▼ 2335,6 %Tillgångar
4,2 mkr
▼ 3,8 %Eget kapital
2,0 mkr
▼ 16,8 %Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
22 tkr
▲ 5,1 %Totala skulder
2,3 mkr
▲ 11,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 731 946 | 12 745 374 | 11 688 365 | 9 951 670 | 8 888 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 611 157 | 1 838 088 | 1 685 558 | 1 316 380 | - |
| Personalkostnader | 5 658 154 | 7 015 594 | 5 701 765 | 3 827 170 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −348 250 | 24 026 | 303 659 | 227 830 | - |
| Resultat e. fin. poster | −398 950 | −16 380 | 180 971 | 129 596 | 417 000 |
| Resultat före skatt | −398 950 | −16 380 | 180 971 | 129 596 | - |
| Årets resultat | −398 950 | −16 380 | 180 971 | 129 596 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 136 902 | 150 047 | 136 902 | 136 902 | - |
| Omsättningstillgångar | 4 105 476 | 4 258 957 | 5 066 687 | 4 515 470 | - |
| Kassa & bank | 22 337 | 21 254 | 39 977 | 25 885 | - |
| Summa tillgångar | 4 242 378 | 4 409 004 | 5 203 589 | 4 652 372 | - |
| Eget kapital | 1 977 395 | 2 376 345 | 2 392 725 | 2 211 754 | - |
| Långfristiga skulder | 410 381 | 221 837 | 49 053 | 326 655 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 854 602 | 1 810 822 | 2 761 811 | 2 113 963 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 46,0 % | 48,0 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 23,6 % jämfört med 2023, till 9,7 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 399 tkr, en nettomarginal på −4,1 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, ventilationsarbeten (SNI 43222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−3,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−4,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−23,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+2,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−20,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
973 tkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2026-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2025-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2023-11-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-11-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Eskilstuna
Andra registrerade bolag med säte i Eskilstuna.
- /dev/solutions ABAB
- 016 Fastighets ABAB
- 032 Nordic ABAB
- 100% Bygg i Eskilstuna ABAB
- 100TB Hosting Sverige ABAB
- 127 Procent ABAB
- 1M Måleri ABAB
- 24 DTF ABAB