Aktivt företag
Sven H Konsult AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Bolagets verksamhet är konsulting inom bostadsutveckling samt tävlingsverksamhet, avel och uppfödning av travhästar.
- Registrerat
- 11 juli 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93191 Tävling med hästar
- Bransch (SNI)
- SNI 01430 Uppfödning av hästar och andra hästdjur
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bygrindsvägen 19
- C/o
- C/o Sven Henriksson
- Postnummer & ort
- 44338 LERUM
- Registrerat namn
- Sven H Konsult ABReg 2018-08-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,8 mkr
▲ 138,6 %Årets resultat
-526 tkr
▼ 54,8 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 15,0 %Eget kapital
47 tkr
▼ 2,0 %Soliditet
2,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
872 tkr
▲ 633,8 %Totala skulder
2,3 mkr
▲ 15,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 760 402 | 1 156 915 | 129 946 | 495 390 | 207 895 |
| Övriga externa kostnader | 1 063 069 | 369 705 | 30 215 | 19 252 | - |
| Personalkostnader | 1 059 625 | 344 072 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −526 095 | −339 861 | −424 124 | −477 897 | - |
| Resultat e. fin. poster | −525 989 | −339 744 | −424 031 | −477 893 | −716 670 |
| Resultat före skatt | −525 989 | −339 744 | −424 031 | −477 893 | - |
| Årets resultat | −525 990 | −339 744 | −424 031 | −477 893 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 851 547 | 527 378 | 230 648 | 319 605 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 462 852 | 1 485 730 | 2 101 639 | 1 879 999 | - |
| Kassa & bank | 871 676 | 118 795 | 80 319 | 352 307 | - |
| Summa tillgångar | 2 314 399 | 2 013 108 | 2 332 287 | 2 199 604 | - |
| Eget kapital | 47 414 | 48 403 | 48 147 | 32 178 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 266 985 | 1 964 705 | 2 284 140 | 2 167 426 | - |
| Soliditet (%) | 2,0 % | 2,4 % | 2,1 % | 4,7 % | 1,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 130 tkr (2023) till 2,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 526 tkr, en nettomarginal på −19,1 %. Samtliga de senaste 4 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 2,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,65).
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, tävling med hästar (SNI 93191). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−19,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−19,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+138,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+90,9 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lerum
Andra registrerade bolag med säte i Lerum.
- 71 HANA ABAB
- A Johansson Redovisning i Lerum ABAB
- A Spawn Point ABAB
- A Victory Innovation ABAB
- A. Bracci ABAB
- A. Comazzi Consulting ABAB
- A.Lindberg Consulting ABAB
- A.S.A.P Transport i Göteborg ABAB