Aktivt företag
Svenne Sprängare AB
Översikt
Bolaget ska utföra sprängtjänster samt bedriva tomt-, byggrörelse och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 december 2008
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Trillevallen 320
- Postnummer & ort
- 83796 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- Svenne Sprängare ABReg 2019-01-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
376 tkr
▼ 28,1 %Årets resultat
-35 tkr
▼ 134,0 %Tillgångar
1,4 mkr
▼ 1,4 %Eget kapital
1,3 mkr
▼ 2,6 %Soliditet
97,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
360 tkr
▲ 35,1 %Totala skulder
39 tkr
▲ 71,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 375 666 | 522 174 | 485 201 | 336 141 | 724 266 |
| Övriga externa kostnader | 143 157 | 169 529 | 168 875 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −35 831 | 63 414 | 103 804 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −35 382 | 63 653 | 104 323 | −74 405 | 1 720 710 |
| Resultat före skatt | −35 382 | 131 657 | 492 323 | - | - |
| Årets resultat | −35 382 | 104 179 | 389 169 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 863 748 | 984 100 | 1 109 614 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 505 583 | 404 405 | 458 040 | - | - |
| Kassa & bank | 360 051 | 266 592 | 356 639 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 369 331 | 1 388 505 | 1 567 654 | - | - |
| Eget kapital | 1 330 509 | 1 365 891 | 1 466 712 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 38 822 | 22 614 | 32 938 | - | - |
| Soliditet (%) | 97,2 % | 98,4 % | 97,0 % | 92,0 % | 87,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 28,1 % jämfört med 2024, till 376 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 35 tkr, en nettomarginal på −9,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 97,2 % vid årets slut, upp från 92,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 15 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−9,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−9,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−28,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−15,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−2,7 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB