Aktivt företag
Svens Måleri & Golvtjänst i Strömstad AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget ska bedriva försäljning inom färg, kakel, golv, tapeter samt tillbehör inom dessa områden, måleriverksamhet samt golvläggning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 september 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47523 Detaljhandel med färger, fernissor och lacker
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Strandpromenaden 13
- Postnummer & ort
- 45230 STRÖMSTAD
- Registrerat namn
- Svens Måleri & Golvtjänst i Strömstad ABReg 2015-09-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,0 mkr
▲ 6,3 %Årets resultat
97 tkr
▼ 20,8 %Tillgångar
1,9 mkr
▲ 13,3 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 7,8 %Soliditet
71,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 93,9 %Totala skulder
532 tkr
▲ 30,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 011 755 | 3 773 465 | 3 768 994 | 3 633 000 | 4 447 000 |
| Övriga externa kostnader | 832 575 | 706 704 | 740 755 | - | - |
| Personalkostnader | 1 377 863 | 1 401 437 | 1 441 368 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 113 795 | 132 272 | 136 216 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 123 010 | 143 403 | 135 175 | −175 000 | 242 000 |
| Resultat före skatt | 123 010 | 151 215 | 126 020 | - | - |
| Årets resultat | 96 984 | 122 390 | 126 020 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 343 | 13 328 | 33 125 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 876 567 | 1 643 695 | 1 860 180 | - | - |
| Kassa & bank | 1 050 123 | 541 672 | 876 498 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 877 910 | 1 657 023 | 1 893 305 | - | - |
| Eget kapital | 1 344 339 | 1 247 356 | 1 124 966 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 532 228 | 408 324 | 759 184 | - | - |
| Soliditet (%) | 71,6 % | 75,3 % | 59,8 % | 59,4 % | 64,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 3,6 mkr (2021) till 4,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 97 tkr, en nettomarginal på 2,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 71,6 % vid årets slut, upp från 59,4 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med färger, fernissor och lacker (SNI 47523). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−2,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
7,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,53
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Svens Måleri & Golvtjänst i Strömstad AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Strömstad
Andra registrerade bolag med säte i Strömstad.
- A & P Väst i Strömstad AktiebolagAB
- Á la Torre ABAB
- A-C Gustafsson Förvaltning ABAB
- A-Maskin International ABAB
- AB Betongpumping StrömstadAB
- AB StrömstadsgaragenAB
- AB StrömstanetAB
- Åbrink Golf ABAB