Aktivt företag
Svensk Betong Transport AB
Översikt
Bolaget ska bedriva transport-, åkeri-, speditions- och lagringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 augusti 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 64552 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Svensk Betong Transport ABReg 2019-08-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
493 tkr
▼ 79,6 %Årets resultat
146 tkr
▲ 174,3 %Tillgångar
520 tkr
▼ 49,8 %Eget kapital
67 tkr
▲ 185,3 %Soliditet
13,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
6 tkr
▼ 89,6 %Totala skulder
453 tkr
▼ 59,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 492 891 | 2 416 230 | 3 658 560 | - | 50 000 |
| Övriga externa kostnader | 174 138 | 136 227 | 21 840 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 146 510 | −190 030 | 105 790 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 146 329 | −196 830 | 105 724 | −17 000 | −73 000 |
| Resultat före skatt | 146 329 | −196 830 | 105 724 | - | - |
| Årets resultat | 146 329 | −196 830 | 105 724 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 293 386 | 443 114 | 599 336 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 226 793 | 592 911 | 1 954 160 | - | - |
| Kassa & bank | 6 017 | 57 790 | 1 209 050 | - | - |
| Summa tillgångar | 520 179 | 1 036 025 | 2 553 496 | - | - |
| Eget kapital | 67 339 | −78 990 | 117 840 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 452 840 | 1 115 015 | 2 435 656 | - | - |
| Soliditet (%) | 13,0 % | -8,0 % | 5,0 % | 9,0 % | 21,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,7 mkr (2023) till 493 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 146 tkr, en nettomarginal på 29,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 13,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,50).
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, vägtransport, godstrafik (SNI 49410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
29,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
29,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−79,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−63,3 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
0,50
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB