Aktivt företag
Svensk Miljöåtervinning AB
Översikt
Företaget jobbar inom återvinning med lastbil.
- Registrerat
- 4 maj 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 52260 Annan stödverksamhet avseende transport
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Glädjevägen 6 B
- Postnummer & ort
- 16575 HÄSSELBY
- Registrerat namn
- Svensk Miljöåtervinning ABReg 2026-04-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▲ 173,4 %Årets resultat
463 tkr
▲ 867,9 %Tillgångar
950 tkr
▲ 25,7 %Eget kapital
573 tkr
▲ 423,1 %Soliditet
60,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
465 tkr
▲ 127,5 %Totala skulder
377 tkr
▼ 41,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 792 146 | 655 390 | 334 078 |
| Övriga externa kostnader | 127 987 | 68 000 | 51 701 |
| Personalkostnader | 154 116 | 461 021 | 234 832 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 587 457 | 61 668 | 47 545 |
| Resultat e. fin. poster | 584 830 | 60 383 | 47 633 |
| Resultat före skatt | 584 830 | 60 383 | 47 633 |
| Årets resultat | 463 220 | 47 859 | 36 635 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 949 718 | 755 460 | 141 905 |
| Kassa & bank | 464 889 | 204 384 | 84 327 |
| Summa tillgångar | 949 718 | 755 460 | 141 905 |
| Eget kapital | 572 714 | 109 494 | 61 635 |
| Långfristiga skulder | 0 | 50 000 | 3 751 |
| Kortfristiga skulder | 377 004 | 595 966 | 76 519 |
| Soliditet (%) | 60,3 % | 14,5 % | 43,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 173,4 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 463 tkr, en nettomarginal på 25,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 60,3 % vid årets slut, upp från 43,4 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, vägtransport, godstrafik (SNI 49410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
32,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+173,4 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
80,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,52
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässelby
Andra registrerade bolag med säte i Hässelby.
- 164 Nya internationella förskolan ABAB
- 321 Redovisningskonsult ABAB
- 360 Interim Solution ABAB
- 404 Solutions ABAB
- 59 Investeringslösningar ABAB
- 808Harmonies ABAB
- A & V Partners ABAB
- A M Frisör ABAB