Aktivt företag
Svensk Spoltjänst AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolaget ska bedriva spolning av avlopp, rörinspektion, stamspolning, underhållsspolning, hetvattenspolning, tining av frusna avlopp och vattenrör.
- Registrerat
- 17 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Djupdalsvägen 7
- Postnummer & ort
- 19251 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Svensk Spoltjänst ABReg 2022-10-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,5 mkr
▲ 40,1 %Årets resultat
349 tkr
▲ 8251,4 %Tillgångar
1,0 mkr
▲ 32,9 %Eget kapital
375 tkr
▲ 1361,6 %Soliditet
36,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
464 tkr
▲ 46,0 %Totala skulder
659 tkr
▼ 12,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 460 710 | 1 756 206 | 1 979 679 | 2 495 136 | 2 714 290 |
| Övriga externa kostnader | 852 347 | 952 743 | 1 104 010 | 1 219 373 | 922 403 |
| Personalkostnader | 639 227 | 299 535 | 574 546 | 739 174 | 1 498 832 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 396 868 | 9 618 | −294 528 | 230 244 | 312 741 |
| Resultat e. fin. poster | 370 934 | −4 285 | −298 857 | 144 148 | 175 130 |
| Resultat före skatt | 370 934 | −4 285 | −298 857 | 144 148 | 175 130 |
| Årets resultat | 349 286 | −4 285 | −298 857 | 111 922 | 135 286 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 227 250 | 140 498 | 35 250 | 356 162 | 2 617 216 |
| Omsättningstillgångar | 807 175 | 637 867 | 481 117 | 927 258 | 464 616 |
| Kassa & bank | 464 307 | 317 915 | 225 996 | 633 287 | 93 284 |
| Summa tillgångar | 1 034 425 | 778 365 | 516 367 | 1 283 420 | 3 081 832 |
| Eget kapital | 374 938 | 25 652 | 26 437 | 282 294 | 720 372 |
| Långfristiga skulder | 209 493 | 129 096 | 422 | 477 004 | 1 931 602 |
| Kortfristiga skulder | 449 994 | 623 617 | 489 508 | 524 122 | 429 858 |
| Soliditet (%) | 36,2 % | 3,3 % | 5,1 % | 22,0 % | 23,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 40,1 % jämfört med 2024, till 2,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 349 tkr, en nettomarginal på 14,2 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 36,2 % vid årets slut, upp från 22,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 49 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+40,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
93,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-03-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB