Registrerat, ej verksamt
Svenska Balkonggruppen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolaget ska bygga, renovera, glasa in och på andra sätt utveckla och förfina balkonger och altaner inom den svenska fastighetsmarknaden samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43342 Glasmästeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Hamrinsvägen 2B
- Postnummer & ort
- 90333 UMEÅ
- Registrerat namn
- Svenska Balkonggruppen ABReg 2021-10-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processKK-AVOMFO
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
8,7 mkr
▲ 136,2 %Årets resultat
-3,4 mkr
▼ 583,6 %Tillgångar
2,8 mkr
▼ 48,9 %Eget kapital
-2,5 mkr
▼ 400,9 %Soliditet
-91,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
33 tkr
▼ 99,0 %Totala skulder
5,3 mkr
▲ 15,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 8 669 794 | 3 671 148 | 2 405 355 |
| Övriga externa kostnader | 53 234 | 279 539 | 67 131 |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −3 424 562 | 890 142 | 151 033 |
| Resultat e. fin. poster | −3 394 698 | 888 938 | 150 959 |
| Resultat före skatt | −3 394 698 | 888 938 | 150 959 |
| Årets resultat | −3 394 698 | 701 895 | 119 864 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Omsättningstillgångar | 2 749 990 | 5 425 938 | 386 256 |
| Kassa & bank | 32 781 | 3 202 160 | 135 037 |
| Summa tillgångar | 2 799 990 | 5 475 938 | 436 256 |
| Eget kapital | −2 547 939 | 846 759 | 144 864 |
| Långfristiga skulder | 4 000 000 | 4 000 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 347 929 | 629 179 | 291 392 |
| Soliditet (%) | -91,0 % | 15,5 % | 33,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 136,2 % jämfört med 2023, till 8,7 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 3,4 mkr, en nettomarginal på −39,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−2,5 mkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, glasmästeriarbeten (SNI 43342). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−39,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−39,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+136,2 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
2,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB