Aktivt företag
Svenska Fastighetslösningar AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget skall exploatera, förädla, bedriva handel med och förvalta fastigheter och värdepapper. Bolaget skall också bedriva konsult- och byggverksamhet företrädesvis inom offentlig sektor och byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Björnrike Terrassvägen 38L
- C/o
- Broberg
- Postnummer & ort
- 84694 VEMDALEN
- Registrerat namn
- Svenska Fastighetslösningar ABReg 2013-10-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
13,8 mkr
▼ 0,0 %Årets resultat
708 tkr
▲ 75,6 %Tillgångar
4,4 mkr
▼ 23,3 %Eget kapital
861 tkr
▲ 55,8 %Soliditet
24,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,1 mkr
▼ 44,0 %Totala skulder
3,3 mkr
▼ 37,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 839 987 | 13 844 819 | 7 228 376 | 12 977 862 | 11 179 032 |
| Övriga externa kostnader | 680 747 | 978 887 | 612 848 | 607 846 | 807 568 |
| Personalkostnader | 856 678 | 742 874 | 618 704 | 483 208 | 318 455 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 222 545 | 494 357 | 257 749 | −686 290 | 3 393 167 |
| Resultat e. fin. poster | 1 194 048 | 464 113 | 16 006 | −690 624 | 3 302 130 |
| Resultat före skatt | 894 048 | 464 113 | 16 006 | −448 624 | 3 060 130 |
| Årets resultat | 708 185 | 403 210 | 16 006 | −448 624 | 2 904 463 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 308 020 | 290 645 | 248 138 | 1 648 341 | 1 638 635 |
| Omsättningstillgångar | 4 136 823 | 5 500 685 | 1 842 781 | 1 202 880 | 5 093 862 |
| Kassa & bank | 2 072 249 | 3 700 527 | 1 251 869 | 751 187 | 569 314 |
| Summa tillgångar | 4 444 843 | 5 791 330 | 2 090 919 | 2 851 221 | 6 732 497 |
| Eget kapital | 860 857 | 552 672 | 149 462 | 133 456 | 582 080 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 283 986 | 5 238 658 | 1 941 457 | 2 717 765 | 5 908 417 |
| Soliditet (%) | 24,7 % | 9,5 % | 7,1 % | 4,7 % | 11,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 13,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 708 tkr, en nettomarginal på 5,1 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 24,7 % vid årets slut, upp från 4,7 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+5,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
82,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
13,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vemdalen
Andra registrerade bolag med säte i Vemdalen.
- 1M2K Sales & Outdoor Solutions ABAB
- 2M Markförankring ABAB
- ALP Consulting ABAB
- Artumax ABAB
- Bageriet i Vemdalen ABAB
- Bara Bord i Vemdalen ABAB
- Björnrike Linbane ABAB
- Björnrike Syd Holding ABAB