Aktivt företag
Svenska Guldkontrollen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva haltkontroll av ädelmetaller samt ädel- metallarbeten och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 september 1986
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46820 Partihandel med metaller och metallmalmer
- Bransch (SNI)
- SNI 47771 Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 71200 Teknisk provning och analys
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Biblioteksgången 9 C
- C/o
- Guldsmedjan Täby AB
- Postnummer & ort
- 18370 TÄBY
- Registrerat namn
- Svenska Guldkontrollen ABReg 2000-06-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,5 mkr
▲ 23,8 %Årets resultat
37 tkr
▼ 87,7 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 58,0 %Eget kapital
688 tkr
▼ 75,3 %Soliditet
52,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
28 tkr
▼ 96,4 %Totala skulder
642 tkr
▲ 150,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 519 625 | 4 459 224 | 1 815 598 | 128 000 |
| Övriga externa kostnader | 541 814 | 181 955 | 79 297 | - |
| Personalkostnader | 606 026 | 416 189 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −67 896 | 531 558 | 300 220 | - |
| Resultat e. fin. poster | −68 813 | 532 574 | 301 266 | 6 000 |
| Resultat före skatt | 51 187 | 412 574 | 301 266 | - |
| Årets resultat | 36 572 | 298 199 | 238 846 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 582 365 | 2 152 513 | 2 152 513 | - |
| Omsättningstillgångar | 747 838 | 1 012 359 | 451 982 | - |
| Kassa & bank | 28 468 | 799 153 | 246 082 | - |
| Summa tillgångar | 1 330 203 | 3 164 872 | 2 604 495 | - |
| Eget kapital | 687 841 | 2 788 269 | 2 490 070 | - |
| Långfristiga skulder | 19 012 | 19 012 | 19 012 | - |
| Kortfristiga skulder | 623 350 | 237 591 | 95 413 | - |
| Soliditet (%) | 52,0 % | - | - | 96,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 128 tkr (2022) till 5,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 37 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 52,0 % vid årets slut, ned från 96,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med metaller och metallmalmer (SNI 46820). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+250,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,20
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB