Aktivt företag
Svenska Handelskammaren för Eurasien Service AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-10
Bolaget har till ändamål att främja handeln och det industriella samarbetet mellan Sverige och länderna i Eurasien, d.v.s. för vår verksamhet regionen bestående av Ryssland, Ukraina, Belarus, Armenien, Azerbajdzjan, Georgien, Kazakstan, Kirgizistan, Moldavien, Tadzjikistan, Turkmenistan och Uzbekistan.
- Registrerat
- 19 juni 1957
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 94111 Intressebevakning inom branschorganisationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Grustagsvägen 6
- C/o
- c/o Busec AB
- Postnummer & ort
- 13840 ÄLTA
- Registrerat namn
- Svenska Handelskammaren för Eurasien Service ABReg 2022-09-23
- Registrerat namn
- Svensk-Ukrainska HandelskammarenReg 1995-04-26
- Registrerat namn
- Svensk-Vitryska HandelskammarenReg 1995-04-26
- Registrerat namn
- Svensk-Kazachstanska HandelskammarenReg 1995-04-26
- Registrerat namn
- Svensk-Armeniska HandelskammarenReg 1997-08-28
- Registrerat namn
- Svensk-Azerbajdzjanska HandelskammarenReg 1997-08-28
- Registrerat namn
- Svensk-Georgiska HandelskammarenReg 1997-08-28
- Registrerat namn
- Svensk-Kirgizstanska HandelskammarenReg 1997-08-28
- Registrerat namn
- Svensk-Moldoviska HandelskammarenReg 1997-08-28
- Registrerat namn
- Svensk-TadzjikistanskaReg 1997-08-28
- Registrerat namn
- Svensk-Turkmenistanska HandelskammarenReg 1997-08-28
- Registrerat namn
- Svensk-Uzbekistanska HandelskammarenReg 1997-08-28
- Registrerat namn
- Swedish Chamber of Commerce for Eurasia Service Lt dReg 2022-09-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
248 tkr
▼ 20,2 %Årets resultat
-33 tkr
▲ 64,8 %Tillgångar
599 tkr
▼ 13,8 %Eget kapital
468 tkr
▼ 6,6 %Kassa & bank
489 tkr
▼ 15,6 %Totala skulder
131 tkr
▼ 32,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 247 573 | 310 432 | 362 812 | 362 709 | 347 000 |
| Övriga externa kostnader | 74 944 | 85 978 | 70 980 | 49 536 | - |
| Personalkostnader | 3 178 | 0 | 188 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −44 352 | −117 891 | 9 644 | −12 563 | - |
| Resultat e. fin. poster | −33 291 | −105 523 | 11 427 | −10 601 | 37 000 |
| Resultat före skatt | −33 291 | −94 523 | 15 817 | 1 861 | - |
| Årets resultat | −33 291 | −94 523 | 11 692 | 1 133 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 598 993 | 694 502 | 777 945 | 787 641 | - |
| Kassa & bank | 488 635 | 579 199 | 717 080 | 719 958 | - |
| Summa tillgångar | 598 993 | 694 502 | 777 945 | 787 641 | - |
| Eget kapital | 468 036 | 501 327 | 556 801 | 545 109 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 130 957 | 193 175 | 183 144 | 200 142 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 75,0 % | 73,0 % | 77,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 20,2 % jämfört med 2023, till 248 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 33 tkr, en nettomarginal på −13,4 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, intressebevakning inom branschorganisationer (SNI 94111). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−17,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−13,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−20,2 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
−7,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Svenska Handelskammaren för Eurasien Service AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Älta
Andra registrerade bolag med säte i Älta.
- 118A Invest ABAB
- 4 EL ABAB
- A Lidström ABAB
- A Ma Win ABAB
- A mechanics ABAB
- A S E qual ABAB
- A Selvehed Förvaltning ABAB
- A Walk in the Forest ABAB