Aktivt företag
SW Spårentreprenad AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet såsom anläggning av järnväg samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 mars 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42120 Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norra Gottsätter 529
- Postnummer & ort
- 70591 ÖREBRO
- Registrerat namn
- SW Spårentreprenad ABReg 2020-09-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,0 mkr
▼ 4,2 %Årets resultat
762 tkr
▲ 23,8 %Tillgångar
2,7 mkr
▲ 25,0 %Eget kapital
2,0 mkr
▲ 59,8 %Soliditet
85,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
134 tkr
▼ 50,2 %Totala skulder
310 tkr
▼ 51,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 047 388 | 3 179 446 | 8 055 210 | 7 356 236 | 5 287 961 |
| Övriga externa kostnader | 653 476 | 724 176 | 806 321 | 622 517 | 502 049 |
| Personalkostnader | 890 762 | 1 764 132 | 1 523 307 | 1 637 245 | 1 671 263 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 908 521 | 491 499 | 985 036 | 1 028 911 | 761 690 |
| Resultat e. fin. poster | 1 028 068 | 462 349 | 878 418 | 924 664 | 761 973 |
| Resultat före skatt | 933 002 | 789 169 | 736 649 | 674 142 | 734 466 |
| Årets resultat | 761 880 | 615 598 | 555 969 | 512 428 | 576 436 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 209 170 | 1 445 323 | 1 454 164 | 1 248 054 | 556 877 |
| Omsättningstillgångar | 447 944 | 680 162 | 682 169 | 1 394 399 | 1 797 251 |
| Kassa & bank | 133 794 | 268 715 | 483 078 | 186 644 | 295 631 |
| Summa tillgångar | 2 657 114 | 2 125 485 | 2 136 333 | 2 642 453 | 2 354 128 |
| Eget kapital | 2 036 181 | 1 274 301 | 1 033 702 | 1 177 733 | 665 305 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 310 252 | 635 569 | 560 196 | 1 064 054 | 1 538 679 |
| Soliditet (%) | 85,9 % | 68,0 % | 68,5 % | 57,0 % | 33,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 8,1 mkr (2023) till 3,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 762 tkr, en nettomarginal på 25,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 85,9 % vid årets slut, upp från 57,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, anläggning av järnvägar och tunnelbanor (SNI 42120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
29,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−12,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
37,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-08-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-02-28)
Registrerad: 2024-08-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-02-28)
Registrerad: 2022-09-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-02-28)
Registrerad: 2021-09-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-02-28)
Registrerad: 2020-09-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB