Aktivt företag
Swallows & Spirits Destilleri AB
Översikt
Uppdaterad 2026-10-14
Bolaget skall bedriva hantverksmässig tillverkning och försäljning av alkoholhaltiga drycker, förvaltning och handel med värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 11010 Destillering, rening och tillblandning av spritdrycker
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sågvägen 7
- Postnummer & ort
- 18440 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- Swallows & Spirits Destilleri ABReg 2021-12-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
348 tkr
▼ 43,4 %Årets resultat
-138 tkr
▼ 290,3 %Tillgångar
872 tkr
▼ 11,7 %Eget kapital
29 tkr
▼ 75,3 %Soliditet
3,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
99 tkr
▼ 31,4 %Totala skulder
843 tkr
▼ 3,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 348 433 | 615 376 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 403 253 | 356 236 | - |
| Personalkostnader | 3 511 | 894 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −138 253 | 72 801 | - |
| Resultat e. fin. poster | −137 916 | 72 490 | −421 000 |
| Resultat före skatt | −137 916 | 72 490 | - |
| Årets resultat | −137 916 | 72 490 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 213 601 | 302 711 | - |
| Omsättningstillgångar | 658 676 | 685 527 | - |
| Kassa & bank | 98 692 | 143 923 | - |
| Summa tillgångar | 872 277 | 988 238 | - |
| Eget kapital | 28 912 | 116 828 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 843 365 | 871 410 | - |
| Soliditet (%) | 3,3 % | 11,8 % | 9,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 43,4 % jämfört med 2023, till 348 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 138 tkr, en nettomarginal på −39,6 %.
- Soliditeten var 3,3 % vid årets slut, ned från 9,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,78).
- Omsättningen var högre än hos 35 % av bolagen med samma huvudbransch, destillering, rening och tillblandning av spritdrycker (SNI 11010). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−39,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−39,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−43,4 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
0,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
174 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-11-30)
Registrerad: 2025-05-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2Bror ABAB
- 2motiv8 ABAB