Aktivt företag
Swea trafiksäkerhet AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-24
Bolaget skall bedriva verksamhet inom väg- och trafiksäkerhet så som vaktbolag vid vägsystem och vägbyggen samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 mars 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 82990 Diverse övrig stödverksamhet till företag
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kvarnvägen 48
- Postnummer & ort
- 46157 TROLLHÄTTAN
- Registrerat namn
- Swea trafiksäkerhet ABReg 2021-04-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,1 mkr
▲ 50,6 %Årets resultat
365 tkr
▲ 1388,4 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 35,9 %Eget kapital
706 tkr
▲ 106,8 %Soliditet
38,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
823 tkr
▲ 147,9 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 11,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 102 802 | 5 378 776 | 4 680 843 | 6 826 660 | 2 589 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 333 907 | 1 402 161 | 633 784 | 866 298 | - |
| Personalkostnader | 4 664 121 | 3 571 530 | 4 399 305 | 4 305 377 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 479 308 | −16 922 | −426 066 | 822 072 | - |
| Resultat e. fin. poster | 479 711 | −19 921 | −426 949 | 820 081 | 661 000 |
| Resultat före skatt | 479 711 | −19 921 | −426 949 | 820 081 | - |
| Årets resultat | 364 516 | −28 292 | −426 949 | 649 900 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 112 881 | 87 326 | 130 606 | 177 806 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 707 141 | 1 251 951 | 1 038 661 | 1 757 072 | - |
| Kassa & bank | 823 318 | 332 168 | 213 242 | 899 131 | - |
| Summa tillgångar | 1 820 022 | 1 339 277 | 1 169 267 | 1 934 878 | - |
| Eget kapital | 705 672 | 341 157 | 569 449 | 1 196 398 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 114 350 | 998 120 | 599 818 | 738 480 | - |
| Soliditet (%) | 38,8 % | 25,5 % | 48,7 % | 61,8 % | 49,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 4,7 mkr (2023) till 8,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 365 tkr, en nettomarginal på 4,5 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 38,8 % vid årets slut, ned från 61,8 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övrig stödverksamhet till företag (SNI 82990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+50,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+33,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
51,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,53
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-30
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Trollhättan
Andra registrerade bolag med säte i Trollhättan.
- 12 Knots Coffee Roasters ABAB
- 2 B granaas ABAB
- 2 Söner Bygg ABAB
- 2-OneNet ABAB
- 2am Club ABAB
- 3stad Persontransporter ABAB
- 4-WIN Engineering ABAB
- 44 MINERALS AktiebolagAB