Aktivt företag
Sweden Metals and Alloys AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Konsultuppdrag inom handel av ferrolegeringar, metaller, malmer och metallskrot.
- Registrerat
- 23 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 82100 Kontorstjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Valhallavägen 104
- Postnummer & ort
- 11441 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Sweden Metals and Alloys ABReg 2022-09-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
23,2 mkr
▲ 228,5 %Årets resultat
2,3 mkr
▲ 58,0 %Tillgångar
6,7 mkr
▲ 13,1 %Eget kapital
4,7 mkr
▲ 26,0 %Soliditet
69,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
5,7 mkr
▲ 27,5 %Totala skulder
2,0 mkr
▼ 8,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 23 223 690 | 7 069 444 | 10 119 332 | 1 736 942 |
| Övriga externa kostnader | 1 416 889 | 1 141 173 | 1 341 561 | 349 099 |
| Personalkostnader | 5 788 472 | 4 180 742 | 4 448 901 | 947 329 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 844 510 | 1 742 529 | 4 323 870 | 438 719 |
| Resultat e. fin. poster | 2 882 206 | 1 817 398 | 4 368 309 | 438 719 |
| Resultat före skatt | 2 882 206 | 1 817 398 | 4 368 309 | 438 719 |
| Årets resultat | 2 260 692 | 1 431 058 | 3 437 589 | 342 017 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 472 205 | 141 205 | 38 164 | 43 164 |
| Omsättningstillgångar | 6 230 349 | 5 784 610 | 5 340 164 | 751 225 |
| Kassa & bank | 5 694 964 | 4 465 658 | 4 947 561 | 447 614 |
| Summa tillgångar | 6 702 554 | 5 925 815 | 5 378 328 | 794 389 |
| Eget kapital | 4 684 607 | 3 719 164 | 3 609 606 | 367 017 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 017 947 | 2 206 651 | 1 768 722 | 427 372 |
| Soliditet (%) | 69,9 % | 62,8 % | 67,1 % | 46,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 228,5 % jämfört med 2024, till 23,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,3 mkr, en nettomarginal på 9,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 69,9 % vid årets slut, upp från 46,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, kontorstjänster (SNI 82100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+228,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+51,5 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
48,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,8 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB