Aktivt företag
Sweden Supply Company AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Bolaget skall bedriva import och export av livsmedel och rengöringsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47220 Detaljhandel med kött och charkuterier
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Snöstorpsvägen 4b
- Postnummer & ort
- 30248 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Sweden Supply Company ABReg 2021-03-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
177 tkr
▲ 43,0 %Årets resultat
-17 tkr
▲ 85,8 %Tillgångar
53 tkr
▼ 4,0 %Eget kapital
32 tkr
▲ 62,6 %Soliditet
60,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
6 tkr
▲ 2,7 %Totala skulder
21 tkr
▼ 41,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 176 848 | 123 628 | 331 215 | −5 | 15 301 |
| Övriga externa kostnader | 156 101 | 218 981 | 259 711 | 199 800 | 175 873 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 130 448 | 0 | 5 298 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −16 133 | −118 767 | −188 489 | −204 736 | −282 707 |
| Resultat e. fin. poster | −16 813 | −118 802 | −189 565 | −205 386 | −283 719 |
| Resultat före skatt | −16 813 | −118 802 | −189 565 | −205 386 | −283 719 |
| Årets resultat | −16 813 | −118 802 | −189 565 | −205 386 | −283 719 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 23 697 | 23 697 | 26 713 | 31 644 | 36 575 |
| Omsättningstillgångar | 29 339 | 31 532 | 51 726 | 34 798 | 14 598 |
| Kassa & bank | 6 034 | 5 877 | 16 724 | 5 881 | 3 296 |
| Summa tillgångar | 53 036 | 55 229 | 78 439 | 66 442 | 51 173 |
| Eget kapital | 32 072 | 19 724 | 47 595 | 67 327 | 40 604 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 20 964 | 35 505 | 30 844 | −885 | 10 569 |
| Soliditet (%) | 60,5 % | 35,7 % | 61,0 % | 101,0 % | 79,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 43,0 % jämfört med 2023, till 177 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 17 tkr, en nettomarginal på −9,5 %. Samtliga de senaste 5 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 60,5 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 9 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med kött och charkuterier (SNI 47220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−9,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−9,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+43,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−26,9 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
1,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-08-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 035 Vård & Omsorg ABAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 2 Fulle Menn Racing ABAB