Aktivt företag
Swedish Culinaire food AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Livsmedels produktion, livsmedels försäljning, livsmedels utveckling, utbildning.
- Registrerat
- 25 maj 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10840 Tillverkning av kryddor och andra smaksättare
- Bransch (SNI)
- SNI 47113 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Argonvägen 2
- C/o
- c/o Finaste fabriken i Norrtelje AB
- Postnummer & ort
- 76197 NORRTÄLJE
- Registrerat namn
- Swedish Culinaire food ABReg 2020-05-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,0 mkr
▲ 97,0 %Årets resultat
-614 tkr
▲ 62,0 %Tillgångar
995 tkr
▲ 27,9 %Eget kapital
283 tkr
▲ 374,6 %Soliditet
28,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
236 tkr
▲ 118,4 %Totala skulder
712 tkr
▼ 19,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 969 882 | 1 507 295 | 1 762 029 | 727 331 | −1 |
| Övriga externa kostnader | 1 084 676 | 1 224 531 | 1 703 584 | 844 926 | 2 241 |
| Personalkostnader | 1 343 890 | 769 109 | 1 529 887 | 743 267 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −568 541 | −1 580 040 | −2 172 422 | −1 921 753 | −15 611 |
| Resultat e. fin. poster | −613 677 | −1 613 583 | −2 195 650 | −1 927 295 | −15 611 |
| Resultat före skatt | −613 677 | −1 613 583 | −2 195 650 | −1 927 295 | −15 611 |
| Årets resultat | −613 677 | −1 613 583 | −2 195 650 | −1 927 295 | −15 611 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 293 773 | 280 191 | 456 567 | 510 446 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 701 405 | 497 641 | 1 685 525 | 916 293 | 2 015 230 |
| Kassa & bank | 235 781 | 107 946 | 969 185 | 586 436 | 2 012 501 |
| Summa tillgångar | 995 178 | 777 832 | 2 142 092 | 1 426 739 | 2 015 230 |
| Eget kapital | 283 185 | −103 138 | 86 445 | 82 094 | 12 589 |
| Långfristiga skulder | 142 857 | 285 711 | 1 340 952 | 460 000 | 1 996 800 |
| Kortfristiga skulder | 569 136 | 595 259 | 714 695 | 884 645 | 5 841 |
| Soliditet (%) | 28,5 % | -13,0 % | 4,0 % | 6,0 % | 1,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 614 tkr, en nettomarginal på −20,7 %. Samtliga de senaste 5 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 28,5 % vid årets slut, upp från 6,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 76 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av kryddor och andra smaksättare (SNI 10840). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−19,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−20,7 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
−216,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2023-12-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-12-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-05-31)
Registrerad: 2021-12-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrtälje
Andra registrerade bolag med säte i Norrtälje.
- 08 Stockholm Holding ABAB
- 10/24 Revision ABAB
- 16bit ABAB
- 1PayRoll ABAB
- 24h Marketing ABAB
- 2L Norrtälje ABAB
- 381 Entreprenad ABAB
- 4 Work Yrkeskläder Norrtälje ABAB