Aktivt företag
Swedish Neutral Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och marknads- föring av produkter inom området elteknisk utrustning samt in och utlandshandel av sådana varor, ävensom bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall äga, förvalta samt förmedla patent- rättigheter.
- Registrerat
- 23 november 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 27120 Tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater
- Bransch (SNI)
- SNI 33140 Reparation och underhåll av elapparatur
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mätarvägen 12
- Postnummer & ort
- 19637 KUNGSÄNGEN
- Registrerat namn
- Swedish Neutral AktiebolagReg 1987-11-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
127,2 mkr
▲ 77,5 %Årets resultat
5,8 mkr
▲ 15966,7 %Tillgångar
177,9 mkr
▲ 87,5 %Eget kapital
6,4 mkr
▲ 952,9 %Soliditet
6,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▼ 56,9 %Totala skulder
164,2 mkr
▲ 83,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 127 207 000 | 71 679 000 | 101 575 002 | 48 967 549 | 76 121 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 495 000 | 5 009 000 | 5 119 351 | 5 623 823 | - |
| Personalkostnader | 4 051 000 | 3 732 000 | 5 223 216 | 6 432 026 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 9 821 000 | −862 000 | 5 295 970 | 9 716 070 | - |
| Resultat e. fin. poster | 9 830 000 | −855 000 | 5 296 945 | 9 696 340 | 662 000 |
| Resultat före skatt | 7 330 000 | 85 000 | 4 201 225 | 7 117 306 | - |
| Årets resultat | 5 784 000 | 36 000 | 3 331 405 | 5 646 848 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 18 000 | 18 000 | 209 434 | 6 312 241 | - |
| Omsättningstillgångar | 177 846 000 | 94 837 000 | 43 017 629 | 22 385 398 | - |
| Kassa & bank | 1 465 000 | 3 400 000 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 177 865 000 | 94 855 000 | 43 227 063 | 28 697 639 | - |
| Eget kapital | 6 391 000 | 607 000 | 3 571 405 | 12 886 340 | - |
| Långfristiga skulder | 1 000 | 51 000 | 125 357 | 11 269 | - |
| Kortfristiga skulder | 164 223 000 | 89 449 000 | 33 841 172 | 11 206 621 | - |
| Soliditet (%) | 6,8 % | 4,6 % | 18,7 % | 57,6 % | 17,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 77,5 % jämfört med 2023, till 127,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 5,8 mkr, en nettomarginal på 4,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 6,8 % vid årets slut, ned från 57,6 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater (SNI 27120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+77,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+13,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
90,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
21,2 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kungsängen
Andra registrerade bolag med säte i Kungsängen.
- 1959 Förvaltning ABAB
- 2R Solutions ABAB
- 360 GEO ABAB
- 3Brunna AktiebolagAB
- 54:ans vänner ABAB
- 5G Wave ABAB
- 67:ans Rör & Jakt ABAB
- 77 Bygg ABAB