Aktivt företag
SWEVALI AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Bolaget skall bedriva e-handel med väskor, mobilskal, plånböcker, accessoarer, skor, textil, och andra lika konsumentvaror, samt bedriva studio och produktionsverksamhet inom all form av visuell kommunikation, konsulttjänster inom management, marknadsföring och försäljning.
- Registrerat
- 1 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47722 Detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror
- Bransch (SNI)
- SNI 74120 Grafisk design och visuell kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Industrigatan 44B
- C/o
- SWEVALI AB
- Postnummer & ort
- 57138 NÄSSJÖ
- Registrerat namn
- SWEVALI ABReg 2020-04-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
54 tkr
▼ 65,7 %Årets resultat
-17 tkr
▼ 7,3 %Tillgångar
97 tkr
▼ 12,0 %Eget kapital
13 tkr
▼ 27,0 %Soliditet
13,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
482 kr
▼ 83,6 %Totala skulder
85 tkr
▼ 9,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 53 879 | 156 937 | 248 495 | 196 270 | 79 524 |
| Övriga externa kostnader | 50 042 | 129 439 | 204 790 | 138 138 | 86 650 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −16 776 | −15 641 | 6 584 | 1 422 | −49 621 |
| Resultat e. fin. poster | −16 784 | −15 641 | 6 585 | 1 422 | −49 621 |
| Resultat före skatt | −16 784 | −15 641 | 6 585 | 1 422 | −49 621 |
| Årets resultat | −16 784 | −15 641 | 6 585 | 1 422 | −49 621 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 97 482 | 110 814 | 124 789 | 122 234 | 80 975 |
| Kassa & bank | 482 | 2 933 | 3 472 | 30 964 | 27 416 |
| Summa tillgångar | 97 482 | 110 814 | 124 789 | 122 234 | 80 975 |
| Eget kapital | 12 962 | 17 745 | 33 387 | 26 801 | 25 379 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 84 520 | 93 069 | 91 402 | 95 433 | 55 596 |
| Soliditet (%) | 13,3 % | 16,0 % | 26,8 % | 21,9 % | 31,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 248 tkr (2023) till 54 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 17 tkr. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 13,3 % vid årets slut, ned från 21,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 12 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror (SNI 47722). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−65,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−35,0 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-10-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2025-01-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2022-01-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nässjö
Andra registrerade bolag med säte i Nässjö.
- 2Grow Accounting Småland ABAB
- 5Q Consulting ABAB
- 8bit Asset Management ABAB
- A.Hultmans Entreprenad ABAB
- aagaard group AktiebolagAB
- AAOL ABAB
- ÅB Holding Höglandet ABAB
- AB Ljudvåg i RoslagenAB