Aktivt företag
Swiss Clinic AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Bolaget tillverkar och säljer skönhetsprodukter och behandlingar för hemmabruk under eget varumärke. Vi erbjuder högkvalitativa produkter för personligt bruk, inklusive hårvård, munvård och kosmetika.
- Registrerat
- 20 april 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46480 Partihandel med ur och guldsmedsvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 47752 Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kivra: 559156-4694
- C/o
- Swiss Clinic AB
- Postnummer & ort
- 10631 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Swiss Clinic ABReg 2024-03-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
242 tkr
▼ 54,9 %Årets resultat
566 kr
▼ 98,2 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 37,1 %Eget kapital
294 tkr
▲ 0,2 %Soliditet
18,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
49 tkr
▲ 10,4 %Totala skulder
1,3 mkr
▼ 42,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 241 611 | 536 127 | 2 052 370 | 47 542 | 43 641 |
| Övriga externa kostnader | 14 034 | 116 895 | 695 718 | 310 853 | 656 705 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 532 | 30 654 | 150 033 | −270 126 | −596 784 |
| Resultat e. fin. poster | 566 | 30 776 | 149 394 | −270 554 | −596 881 |
| Resultat före skatt | 566 | 30 776 | 149 394 | −270 554 | −596 881 |
| Årets resultat | 566 | 30 776 | 149 394 | −270 554 | −596 881 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 597 919 | 2 540 003 | 1 929 866 | 1 569 206 | 1 872 843 |
| Kassa & bank | 48 820 | 44 224 | 272 423 | 51 621 | 286 821 |
| Summa tillgångar | 1 597 919 | 2 540 003 | 1 929 866 | 1 569 206 | 1 872 843 |
| Eget kapital | 293 838 | 293 272 | 262 496 | 113 102 | 383 656 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 304 081 | 2 246 731 | 1 667 370 | 1 456 104 | 1 489 187 |
| Soliditet (%) | 18,0 % | 12,0 % | 14,0 % | 7,2 % | 20,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,1 mkr (2022) till 242 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 566 kr, en nettomarginal på 0,2 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 18,0 % vid årets slut, upp från 7,2 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med ur och guldsmedsvaror (SNI 46480). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−54,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−65,7 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
0,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-08-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB