Registrerat, ej verksamt
Sydney Finance AB
Översikt
Bolaget ska bedriva förvaltning och utveckling inom ekonomiska affärskoncept samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 00000 Okänd
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Karlbergsvägen 73 lgh 1403
- C/o
- C/O Segerbrand
- Postnummer & ort
- 11335 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Sydney Finance ABReg 2023-05-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
119 tkr
▼ 98,1 %Tillgångar
13,2 mkr
▼ 13,2 %Eget kapital
6,3 mkr
▲ 1,9 %Soliditet
48,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
7,6 mkr
▼ 10,7 %Totala skulder
6,9 mkr
▼ 23,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 7 500 | 15 916 | 3 950 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −7 500 | −15 916 | −3 950 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 119 011 | 6 596 697 | −2 330 580 | 26 000 | 8 689 000 |
| Resultat före skatt | 119 011 | 6 296 697 | −2 330 580 | - | - |
| Årets resultat | 119 011 | 6 296 697 | −2 334 561 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 614 671 | 6 720 437 | 9 813 555 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 598 508 | 8 505 622 | 12 329 087 | - | - |
| Kassa & bank | 7 566 658 | 8 474 100 | 12 294 185 | - | - |
| Summa tillgångar | 13 213 179 | 15 226 059 | 22 142 642 | - | - |
| Eget kapital | 6 345 070 | 6 226 059 | 62 612 | - | - |
| Långfristiga skulder | 68 109 | 0 | 600 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 800 000 | 9 000 000 | 20 280 030 | - | - |
| Soliditet (%) | 48,0 % | 40,9 % | 4,6 % | 12,7 % | 60,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en vinst på 119 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 48,0 % vid årets slut, upp från 12,7 % (2022).
Avkastning på eget kapital
1,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB