Aktivt företag
Sydref AB
Översikt
Installationer och prefabrikation av eldfasta materialer i härdugnar, kremeringsugnar, sopförbränningar, smältverk etc mestadels inom industri.
- Registrerat
- 27 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 23200 Tillverkning av eldfasta produkter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 26337 HÖGANÄS
- Registrerat namn
- Sydref ABReg 2020-11-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,9 mkr
▲ 23,0 %Årets resultat
13 tkr
▲ 142,1 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 19,5 %Eget kapital
437 tkr
▲ 3,1 %Soliditet
35,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
561 tkr
▼ 4,5 %Totala skulder
815 tkr
▼ 27,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 872 935 | 1 522 474 | 3 783 982 | 2 410 356 | 1 740 279 |
| Övriga externa kostnader | 610 377 | 586 011 | 655 872 | - | - |
| Personalkostnader | 718 341 | 543 880 | 882 910 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −12 014 | −293 762 | 1 916 612 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −16 466 | −291 264 | 1 916 596 | 265 068 | 280 676 |
| Resultat före skatt | 13 534 | −31 264 | 1 566 596 | - | - |
| Årets resultat | 13 147 | −31 264 | 1 243 551 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 29 000 | 76 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 252 059 | 1 525 605 | 2 893 159 | - | - |
| Kassa & bank | 561 030 | 587 304 | 819 033 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 252 059 | 1 554 605 | 2 969 159 | - | - |
| Eget kapital | 436 895 | 423 748 | 1 455 012 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 71 800 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 815 164 | 1 130 857 | 1 242 347 | - | - |
| Soliditet (%) | 35,0 % | 27,0 % | 54,0 % | 32,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 23,0 % jämfört med 2024, till 1,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 13 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 35,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 50 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+1,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höganäs
Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.
- &PATTERN i Höganäs ABAB
- 1 Guldshop Höganäs ABAB
- 112:ans Däck ABAB
- 2 bröder Kök & Bar ABAB
- 2Ploughs ABAB
- 3 Plåt ABAB
- 4 Tassarnas Trim ABAB
- A & M Properties ABAB