Aktivt företag
SYN Dental AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Tandläkare som erbjuder omfattande tandvård
- Registrerat
- 16 oktober 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86230 Tandläkarverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Faktor Palms Väg 33a
- Postnummer & ort
- 60209 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- SYN Dental ABReg 2017-10-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
11,7 mkr
▼ 4,3 %Årets resultat
1,7 mkr
▼ 31,6 %Tillgångar
13,9 mkr
▲ 36,0 %Eget kapital
8,0 mkr
▲ 26,7 %Soliditet
67,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
10,1 mkr
▲ 26,8 %Totala skulder
1,8 mkr
▲ 34,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 746 204 | 12 276 557 | 10 844 000 | 8 360 986 | 3 135 080 |
| Övriga externa kostnader | 1 110 703 | 1 305 644 | - | 1 151 816 | 701 110 |
| Personalkostnader | 5 785 770 | 4 302 213 | - | 2 591 688 | 1 271 336 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 472 113 | 4 478 881 | - | 3 091 065 | 479 635 |
| Resultat e. fin. poster | 2 594 597 | 4 591 342 | 3 426 000 | 3 091 176 | 457 957 |
| Resultat före skatt | 2 642 967 | 3 293 972 | - | 3 001 176 | 357 957 |
| Årets resultat | 1 681 030 | 2 457 736 | - | 2 465 384 | 199 133 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 380 692 | 2 079 408 | - | 777 295 | 642 111 |
| Omsättningstillgångar | 10 538 338 | 8 155 974 | - | 3 608 346 | 1 593 784 |
| Kassa & bank | 10 111 490 | 7 975 967 | - | 3 319 546 | 1 298 386 |
| Summa tillgångar | 13 919 030 | 10 235 382 | - | 4 385 641 | 2 235 895 |
| Eget kapital | 7 976 312 | 6 295 282 | - | 2 882 706 | 417 322 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 760 718 | 1 309 730 | - | 1 212 935 | 1 618 573 |
| Soliditet (%) | 67,0 % | 75,0 % | 66,0 % | 71,0 % | 26,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,3 % jämfört med 2024, till 11,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 14,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 67,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+39,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
21,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,99
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-01-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2024-12-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2023-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2022-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-09-30)
Registrerad: 2020-12-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-09-30)
Registrerad: 2020-04-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB