Aktivt företag
SynkTek AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Aktiebolaget ska utveckla, tillverka, sälja och underhålla elektroniska mätinstrument, tillhandahålla tjänster inom samma områden samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 juli 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 26510 Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
- Bransch (SNI)
- SNI 77390 Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Blockstupet 6
- C/o
- Holger Motzkau
- Postnummer & ort
- 16342 SPÅNGA
- Registrerat namn
- SynkTek ABReg 2015-07-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,9 mkr
▲ 58,5 %Årets resultat
2,2 mkr
▲ 101,9 %Tillgångar
3,8 mkr
▲ 61,4 %Eget kapital
3,6 mkr
▲ 53,4 %Soliditet
94,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
265 tkr
▼ 59,9 %Totala skulder
227 tkr
▲ 807,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 899 712 | 2 459 912 | 2 635 860 | 1 526 727 | 1 867 501 |
| Övriga externa kostnader | 259 396 | 346 794 | 338 277 | - | - |
| Personalkostnader | 2 730 | 7 921 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 813 951 | 1 397 983 | 1 637 134 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 825 980 | 1 400 251 | 1 636 664 | 1 052 160 | 1 118 554 |
| Resultat före skatt | 2 825 980 | 1 400 251 | 1 636 664 | - | - |
| Årets resultat | 2 243 215 | 1 111 085 | 1 299 513 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 797 353 | 2 352 574 | 2 326 259 | - | - |
| Kassa & bank | 264 573 | 660 513 | 682 898 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 797 353 | 2 352 574 | 2 326 259 | 1 679 381 | 1 177 459 |
| Eget kapital | 3 570 839 | 2 327 625 | 2 216 540 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 226 514 | 24 949 | 109 719 | - | - |
| Soliditet (%) | 94,0 % | 99,0 % | 95,0 % | 55,0 % | 92,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 58,5 % jämfört med 2023, till 3,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,2 mkr, en nettomarginal på 57,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 94,0 % vid årets slut, upp från 55,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 61 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering (SNI 26510). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
72,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
57,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+58,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+20,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
62,8 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Spånga
Andra registrerade bolag med säte i Spånga.
- 0709 Konsult ABAB
- 24 seconds ABAB
- 2b and Db2 ABAB
- 3 Brothers ABAB
- 3 tretton Transport ABAB
- 3-Corners ABAB
- 313 Bygg ABAB
- 3G medica ABAB