Aktivt företag

T. Eliasson's VVS Aktiebolag

AB Org.nr 5566209978
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva försäljning och installation av VVS-produkter samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
8 januari 2002
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Bransch (SNI)
SNI 47522 Detaljhandel med järn- och VVS-varor
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Södra Gyllenbergsv. 26
Postnummer & ort
23631 HÖLLVIKEN
Registrerat namn
T. Eliasson's VVS AktiebolagReg 2002-01-08

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
889 tkr
▲ 10,4 %
Årets resultat
195 tkr
▲ 6,2 %
Tillgångar
475 tkr
▼ 10,0 %
Eget kapital
325 tkr
▼ 1,6 %
Soliditet
68,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
389 tkr
▼ 13,5 %
Totala skulder
150 tkr
▲ 17,8 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 889 409 805 273 868 079 1 275 802 1 518 025
Övriga externa kostnader 141 200 128 866 140 802 - -
Personalkostnader 281 443 307 717 344 939 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 175 100 125 120 97 810 - -
Resultat e. fin. poster 175 648 132 755 103 510 301 809 328 187
Resultat före skatt 245 648 232 755 253 510 - -
Årets resultat 194 738 183 431 198 189 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 0 0 - -
Omsättningstillgångar 475 042 527 681 674 227 - -
Kassa & bank 389 352 449 902 535 425 - -
Summa tillgångar 475 042 527 681 674 227 - -
Eget kapital 325 351 330 613 347 182 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 149 691 127 068 157 045 - -
Soliditet (%) 68,0 % 73,0 % 72,0 % 61,0 % 76,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen ökade med 10,4 % jämfört med 2025, till 889 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 195 tkr, en nettomarginal på 21,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 68,0 % vid årets slut, upp från 61,0 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 19 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,4 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−12,5 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
59,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
889 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför T. Eliasson's VVS Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-10-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-05 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-10-06 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-10-05 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Höllviken

Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.

Alla företag i Höllviken →