Aktivt företag
T&P Arielli Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Företaget skall syssla med införsel och försäljning av olivolja från Italien till privatpersoner och företag.
- Registrerat
- 19 april 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46330 Partihandel med mejeriprodukter, ägg, matolja och matfett
- Bransch (SNI)
- SNI 47272 Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Klagstorpsvägen 33 A
- Postnummer & ort
- 54157 SKÖVDE
- Registrerat namn
- T&P Arielli AktiebolagReg 2022-04-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
135 tkr
▼ 22,7 %Årets resultat
880 kr
▼ 94,1 %Tillgångar
154 tkr
▼ 12,6 %Eget kapital
66 tkr
▲ 1,4 %Soliditet
42,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
136 tkr
▼ 8,0 %Totala skulder
88 tkr
▼ 20,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 134 573 | 174 063 | 169 017 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 61 569 | 67 610 | 56 830 | 0 |
| Personalkostnader | 650 | 4 472 | 400 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 414 | 14 492 | 25 367 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 1 108 | 15 012 | 24 919 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 108 | 15 012 | 24 919 | 0 |
| Årets resultat | 880 | 15 012 | 24 919 | 0 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 153 686 | 175 838 | 151 352 | 0 |
| Kassa & bank | 135 870 | 147 669 | 123 656 | 0 |
| Summa tillgångar | 153 686 | 175 838 | 151 352 | 0 |
| Eget kapital | 65 811 | 64 931 | 49 919 | 0 |
| Långfristiga skulder | 98 721 | 94 683 | 86 385 | 0 |
| Kortfristiga skulder | −10 846 | 16 224 | 15 048 | 0 |
| Soliditet (%) | 42,8 % | 36,9 % | 33,0 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 22,7 % jämfört med 2024, till 135 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 880 kr, en nettomarginal på 0,7 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 42,8 % vid årets slut, upp från 33,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 19 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med mejeriprodukter, ägg, matolja och matfett (SNI 46330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−22,7 %
2024 till 2025
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Skövde
Andra registrerade bolag med säte i Skövde.
- 01 Digital Ekonomi ABAB
- 30K Gym ABAB
- 30K Hockey ABAB
- 30K Performance ABAB
- 30K Sport i Skövde ABAB
- 4CL ABAB
- 5A Invest ABAB
- 7H Kraft Energiförmedling ABAB